Pokud má pozemek i stavba na něm dva vlastníky, mají vzájemně předkupní právo. Tedy majitel stavby ji musí přednostně nabídnout majiteli pozemku a naopak. Pokud chce majitel pozemku svou půdu prodat, musí ji prvně nabídnout majiteli stavby.

Součástí pozemku bude prostor nad povrchem i pod povrchem (s výjimkou staveb se samostatným účelovým určením, jako např. vinný sklípek mimo staveb dočasných. Povrch bude opět následovat půdu, stavba se znovu stane součástí pozemku. Podle nové úpravy je stavba součástí pozemku a nemůže mít rozdílného vlastníka.

 

Pokud má stavba i pozemek jen jednoho vlastníka, tak podle současné právní úpravy už je nemůže prodat zvlášť.

 

Nový občanský zákoník vychází z toho, že lidé jednají v dobré víře. A to i třeba v případě, že někdo staví na cizím pozemku. Slabší strana ji nebude muset dokazovat, naopak protistrana musí soudu prokázat, že dotyčný v dobré víře nebyl.

 

- Pokud někdo zřídil stavbu v dobré víře, že je k tomu oprávněný, může se po vlastníkovi domáhat, aby mu pozemek za obvyklou cenu převedl. Povinnost pozemek prodat má ale jen ten vlastník, který o zřizování stavby věděl a bez zbytečného odkladu ji nezakázal.

 

- Vlastník pozemku může po majiteli stavby požadovat, aby jeho pozemek za obvyklou cenu odkoupil.

 

- Soud ale může i nařídit stavebníkovi stavbu na vlastní náklady odstranit a pozemek uvést do původního stavu.

 

Dočasné právo stavby

 

Vlastníte pozemek, ale nechcete na něm zatím stavět? Nemusíte ho hned prodávat. Nová právní úprava vám umožní přenechat pozemek dočasně jiné osobě. Tzv. právo dočasné stavby je možné zřídit maximálně na 99 let.

 

Opuštěná stavba propadne státu

 

Nově opuštěné věci připadnou státu. Pokud se tak majitel o dům nebude starat deset let, připadne jeho majetek státu. Staráním se přitom myslí opravy, údržba i placení daně.

 

Právo stavby se může dědit

 

Podle nového občanského zákoníku je právo stavby nemovitá věc. Tedy bude se zapisovat do katastru nemovitostí a bude možné ho převádět nebo dědit.