Zpět

Svatba století aneb Jak si princ William vzal za ženu svou Kate

Rok 2011 - Princ William si vzal za manželku Kate Middleton
Rok 2011 - Princ William si vzal za manželku Kate Middleton
Fotogalerie 27 fotografií

Stává se jednou za uherský rok, že oči celé planety hledí do jednoho místa. V pátek 29. dubna roku 2011 se tak stalo a dvě miliardy lidí po celém světě seděly přikované u televizních obrazovek, aby sledovaly svatbu druhého následníka britského trůnu Williama s překrásnou Kate Middletonovou. Další skoro milion lidí přihlížel v centru Londýna. „Svatba století!“ křičely titulky po celém světě a nikdo zhola nic nenamítal. 

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, nejstarší syn prince Charlese a princezny Diany, po otci druhý dědic královské koruny, poznal Catherine Middletonovou, přezdívanou všemi Kate, na skotské univerzitě v St. Andrews, kde oba od roku 2001 studovali dějiny umění a William navíc i geografii.

 Milovníci sportu spolu začali v roce 2002 chodit (do lyžařské dovolené ve Švýcarsku v roce 2004 tajně), po šesti letech se ale rozhodli jít po životní cestě každý sám a rozešli se. Ovšem jen nakrátko, od roku 2008 začali oficiálně vystupovat jako pár a v říjnu 2010 palác slavnostně  oznámil, že William během dovolené v Keni požádal Kate o ruku. A že prstýnek s obřím modrým safírem a 14 diamanty po princezně Dianě (†36) přijala, a tudíž napřesrok bude svatba veliká.  

Proběhla již zmíněného 29. dubna 2011 a takhle se to celé událo minutu po minutě.  

5:30 Londýn se probouzí oblačného dne, kdy mají všichni v království mimořádné volno. Ve fešáckém hotelu Goring, pakliže vůbec v noci zamhouřila oka, vstává do svého velkého dne i Kate Middletonová. Za šest a půl hodiny se slečna z běžné středostavovské anglické rodiny stane ženou příštího anglického krále! 

6:30 Kate se na svatbu líčí sama, brala pro ten účel i hodiny doučování u profesionálních maskérů.

9:15 Ulice se plní stovkami tisíc zvědavců, do Westminsterského opatství, kde se uskuteční svatební obřad, dorážejí první hosté. Přijíždějí pozvané celebrity (mj. Paul McCartney, Elton John, Rowan »Mr. Bean« Atkinson, Guy Ritchie, David Beckham…), monarchové celého světa, politické špičky, rodina tragicky zesnulé Williamovy maminky Diany (†36), celkem asi 1900 hostů…

11:15 Na místě je ženich, přijíždí v doprovodu svého bratra a svědka, prince Harryho. Z černého bentley vystupuje v uniformě irských gard, složené z červeného saka, modré šerpy a černých kalhot.

11:49 Zní fanfáry. Jako poslední z královské rodiny přijíždí limuzínou královna Alžběta II., Williamova babička, a její choť princ Philip.

12:00 Nejočekávanější moment zatímního dne. Před Westminsterským opatstvím parkuje rolls-royce a z něj vystupuje nejdřív Michael Middleton a hned za ním jeho dcera. Všichni natahují krky, aby co nejdřív spatřili její dosud přísně utajované svatební šaty. K novinářům až v té chvíli doráží informace, že je vytvořila Sarah Burtonová, návrhářka pracující pro salon Alexander McQueen. „Paráda, už je to tady…“ vydechl uvnitř opatství princ Harry.

Tatínek vede Kate po červeném koberci, miliony dívek s ní prožívají pohádku, že se obyčejná dívka vdává za prince. Kate je v křeči, ale vypadá nádherně, stejně jako její o rok mladší sestra Pippa, která v rovněž dokonalých šatech, obepínajících její skvostnou postavu, nese její vlečku. „Vypadáš naprosto úžasně,“ špitne pyšný William své vyvolené do ouška, jakmile mu otec předá její ruku, 

 „A to jsem si myslel, že půjde o malou rodinnou oslavu…“ čtou odborníci na odezírání z Williamových rtů laškovnou poznámku určenou nastávajícímu tchánovi. 

12:16 William a Kate skládají svatební slib. William nasazuje s lehkými obtížemi Kate prsten a od této chvíle jsou vévodou a vévodkyní z Cambridge!

13:08 Novomanželé poprvé vycházejí na veřejnost. Nastupují do pozlaceného královského kočáru, ve kterém jel již v roce 1981 princ Charles s Dianou. Čeká je 2,5kilometrová cesta do Buckinghamského paláce, po největších londýnských třídách lemovaných špalíry nadšených poddaných i turistů z celého světa.

14:25 Další z velmi očekávaných chvil: Novomanželé vystupují na balkon Buckinghamského paláce a mávají šílícímu davu. Ten se dožaduje polibku. William se proto naklání ke své ženě a obřadně ji políbí. Na rty, avšak jen velmi kratičce. „Jen  0,7 sekundy. Déle než jeho otec, ale pořád velmi krátce,“ porovnávají novináři bušící okamžité statusy na sociální sítě a do online přenosů. 

Publikum se cítí ošizeno a dožaduje se ještě jedné královské pusy. Ta už je zkušenější – 1,1 sekundy. Mimochodem – královskou svatbu v tu chvíli podle vyhledávače Google aspoň jednou zmínilo 162 milionů webových stránek, a to jen těch, které publikují v anglickém jazyce!

15:00 V Buckinghamském paláci začíná slavnostní recepce, kterou pořádá královna. Přítomno je zhruba 600 nejváženějších z vážených hostů.

16:39 William s Kate opouštějí palác v modrém kabrioletu Aston Martin DB6 Volante, na jehož zadní poznávací značce se skví nápis – Just Wed, tedy Právě oddáni. Odjíždějí do jejich domova (tehdy v Clarence House) budovat spokojené manželství, v němž už setrvávají jedenáct let. Jsou hrdými rodiči tří dítek, prince George (*22. července 2013), princezny Charlotte (*5. července 2015) a prince Louise (*23. dubna 2018).

Fotogalerie
28 fotografií