Zpět

Úplatný hejtman Rath

Úplatný hejtman Rath
Úplatný hejtman Rath
Fotogalerie 61 fotografií

S Davidem Rathem to vlastně byl vždycky adrenalin. Tenhle agresivně vystupující šéf České lékařské komory, který se rád oblékal jako v časech první republiky, se roku 2005 stal ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka.

Předtím ale veřejnost pobavil, když tehdejšího prezidenta Václava Klause nazval „vrtošivým staříkem“ za to, že se jej zdráhal jmenovat. Hned rok nato ho pak na valné hromadě České stomatologické komory ze zálohy »opohlavkoval« poslanec Miroslav Macek, protože mu Rath řekl, že si svoji manželku vzal pro peníze – video, které je k dispozici na internetu, si Češi dodnes pouští pro pobavení. 

Jak se mu to zrovna hodilo

Když se pak v barvách ČSSD stal poslancem, rád u pultíku dštil síru na další pravicové politiky – neustále poukazoval na údajný alkoholismus Miroslava Kalouska, na Mirka Topolánka pak rád házel vinu za veškerá příkoří lidí v Česku. „Vždyť i to největší hovado má svůj strop. Vy ho nemáte,“ vmetl mu roku 2008 tehdejší premiér Topolánek po obzvlášť bouřlivé diskusi o reformě veřejných financí.

Jen pro kontext: Rath začínal původně ve stranických barvách ODS. Tahle jeho schopnost převlékat trička, měnit názory a stejně horlivě se stavět nejprve na jednu, pak na druhou stranu, ho neopustila. 

Vzápětí se stal hejtmanem Středočeského kraje, kde úspěšně předstíral svatouškovství a tuze rád promlouval proti korupci. „Zviditelnil se hrazením zdravotnických poplatků za lidi, bezplatnou dopravou školáků a snahou o zrušení předchozího prodeje krajských nemocnic,“ zavzpomínali zpravodajové Blesku na image, kterou Rath budoval, i když mu ji skoro nikdo nevěřil. 

Legendární krabice od vína

Všem iluzím byl definitivně konec 14. května 2012. Tehdy ho policie »čapla« v Hostivici se sedmi miliony v hotovosti – v krabici od vína! V obci nedaleko Prahy, odkud je ostatně sám Rath, totiž bydleli i jeho kumpáni: tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (dnes již Kottová) a její partner, exposlanec proslulý opilostí v práci a pozdější šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott.

Právě od nich šel s krabicí, o níž prý netušil, že skýtá něco jiného než těžké červené. U sebe měl navíc tenhle arbitr morálky ve sněmovně zbraň a teleskopický obušek. „I cestou na policejní stanici si dokázal uchovat nadutý výraz, kvůli kterému se dlouhodobě umisťuje v žebříčcích nejneoblíbenějších politiků Česka,“ psalo tehdy čerstvé vydání Blesku.

Od zatčení mu nepomohla ani poslanecká imunita díky výjimce zakotvené přímo v Ústavě. „Ta říká, že pokud byl poslanec zadržen přímo při spáchání trestného činu či těsně poté, stačí ke stíhání souhlas předsedkyně Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil Blesk. Vzhledem k tomu, že dolní komoře tehdy šéfovala Miroslava Němcová, již Rath ve sněmovně jednou v nepochopitelném afektu nazval kleptomankou, která v samoobsluze krade rohlíky, asi to rozhodování neměla dvakrát těžké… 

Zazvonil zvonec...

V následujících dnech pak začalo být vše o hodně jasnější. »Sedmička« v krabici měla být část úplatku od stavební firmy za to, že pro ni s Kottem a Pancovou zařídili předraženou zakázku na rekonstrukci zámku v nedalekém Buštěhradě. Plátcem tohohle skvělého obchůdku měla být Unie, peníze však ještě nebyly přiklepnuty. „Miliony na úplatky s nadějí na tučné sousto půjčily stavební firmy,“ předkládal Blesk aktuální zjištění.

Při domovních prohlídkách policie navíc našla dalších 30 milionů v domě Pancové a 10 milionů korun v Rathově domě. Politik rezignoval na všechny funkce a vystoupil z ČSSD prakticky na cestě do vazby. Přes své advokáty zároveň vzkazoval, že je to celé kampaň (podobnými slovy o mnoho let později proslul jiný politický »svatoušek«…). 

Jenže tehdejší člen imunitního výboru sněmovny Radek John Blesku popsal jinou skutečnost. Pustili mu totiž, co se dělo v domě Pancové. „Když ráno zazněly odposlechy z domu, kde se rozdělovaly ty miliony, bylo to až šokující. Oni si nad těmi miliony rochnili a žertovali, jak všechny přechytračili. Bylo to jako pohádka Alibaba a čtyřicet loupežníků, ale v hlavní roli byl Rath,“ vylíčil John, kdysi spisovatel a televizní scenárista.

Právě na tomhle odposlechu také zazněla legendární hláška Petra Kotta, když viděl zatýkání Ratha. „URNA! Jsme v p*deli!“ měl tehdy zavolat na svoji družku, když spatřil skrz okno zakuklence z Útvaru rychlého nasazení. 

A jak se Rath srovnával s basou? Z Litoměřic posílal útrpné vzkazy, že se porušují jeho lidská práva. Blesk ho proto vyfotil, jak běhá po dvoře a maká na své fyzičce. A zatímco ostatní vězni se tísní na pár metrech čtverečních, on dostal jako správný papaláš řádný prostor. „Vzpomeňte na ty fotky, až zase bude hrát falešně na city,“ varovali redaktoři Blesku čtenáře.

„Je to kampaň!“

Necelý měsíc po svém zatčení, ale Rath coby herec skutečně exceloval. Vystoupil ve sněmovně, kde se snažil přesvědčit své bývalé kolegy poslance, aby nepotvrdili v hlasování verdikt předsedkyně Němcové a nevydávali ho k trestnímu stíhání. „Já se ptám, proč policie, když čekala tolik měsíců a byla si tak jistá, že si jdu pro úplatek a odnesu si ho, tak proč mě nesledovala dál s těmi prostředky? Mohla přece zjistit, co se stane. Já si myslím, že o to jim nešlo, protože mohlo se třeba stát, že bych to třeba vrátil nebo šel na policii,“ blekotal u stupínku Rath.

Jedním dechem ale dodal, že ty samé peníze, o nichž prý nevěděl, byly na volební kampaň ČSSD. Skóre? 183 poslanců hlasovalo pro stíhání, dva duchem slabší proti a Karel Schwarzenberg na schůzi usnul… 

Rath si nakonec odseděl ve vazbě více než rok, kvůli formalitě byl propuštěn, stíhán na svobodě, a dokonce od státu dostal finanční odškodnění – 20 tisíc korun. Jeho kauza se rozdělila na dvě větve. V té první týkající se buštěhradského zámku dostal 7 let a peněžitý trest 10 milionů, a šel zase bručet. V té druhé týkající se zakázek pro středočeské nemocnice se ještě rozhoduje.

Letos v lednu Ratha podmíněně propustili poté, co mu uplynula polovina trestu, a čeká, co se s jeho kauzami bude dít dál. Škoda je ale nenávratná: kvůli neustálým soudům se nemohl, jak chtěl, věnovat umírajícímu otci Ratmírovi, rozkmotřil se s bratrem Michalem, který ho původně v médiích bránil, stal se jedním z důvodů, proč Češi nevěří svým politikům, a je otázkou, jakou stopu vše zanechalo v jeho dvou synech. Těm bylo v době jeho zatčení 10 a 11 let…  

Temný proces s Davidem Rathem

Fotogalerie
62 fotografií