Zpět

Záhadná smrt Moniky a Klárky v dovolenkovém ráji

Záhadná smrt Moniky a Klárky v dovolenkovém ráji
Záhadná smrt Moniky a Klárky v dovolenkovém ráji
Fotogalerie 36 fotografií

„Podivná smrt na dovolené v Egyptě! Češka s dcerou zemřely v luxusním hotelu. Příčina smrti je nejasná.“ Tak informoval Blesk ve středu 31. července o rodinné tragédii v hotelu Titanic Palace v Hurghadě. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že jde o dvojnásobnou vraždu a o rodině z Karviné bude Blesk sledovat následujících pět let!

První zprávy o úterním nálezu dvou mrtvých těl Moniky (†36) a její dcery Kláry (†8) naznačovaly, že by mohlo jít o otravu. Možná jídlem. Ostatně naznačoval to i fakt, že otec Petr Kramný (tehdy 35) skončil v nemocnici a podle jeho sestry mu museli lékaři vypumpovat žaludek.

Muž se uprostřed noci vzbudil a našel svou partnerku a dceru mrtvé v posteli. Jejich těla byla namodralá. Zavolal na recepci a zkolaboval,“ popsal svědek z hotelu. Blesk však mluvil i s manažerem hotelu. „O otravě nic nevíme, nikdo jiný ničím takovým netrpí,“ tvrdil manažer.

Prapodivné okolnosti

Už od začátku na celé situaci cosi nesedělo a „zapáchalo“. Třeba jen to, že na recepci se o smrti dozvěděli ve čtvrt na čtyři ráno, zatímco podle lékařů nastala smrt mezi jedenáctou a půlnocí. Divné bylo i to, že obě zemřely současně, a také to, že Kramný vzápětí volal do Česka do pojišťovny. Záhadou byla i výpověď pro média, kdy Kramný prakticky bez emocí popsal, co se dělo, ale neřekl ani slovo o tom, že se mu stýská a že si další život bez milovaných nejbližších nedovede představit.

Policie proto jasně vzkázala, že Čecha nepustí mimo svoji zemi, dokud nebude vyslechnut. „Vyšetřovatelé musí brát v úvahu, že otec rodiny může být možným pachatelem,“ komentoval už tehdy pro Blesk celou situaci bývalý kriminalista Miloslav Jedlička.

Co přesně vlastně Kramný řekl ve svém prvním rozhovoru, při kterém ani nevyslovil jména své manželky a dcery?

„Celý den jsme leželi v posteli, obě mezitím zvracely a pak začaly mít průjem.“

„Já jsem si lehl vedle dcery a říkám, ať se kousíček posune, že mám strašně málo místa. Chytnu ji za ruku a ona byla úplně celá ledová.“

„Já jsem byl na tom nejhůř, protože já jsem chodil zvracet snad šestkrát za hodinu, možná patnáctkrát. Dcera s manželkou to neměly tak strašné jako já.“

Jen pět dní po smrti se začalo nahlas mluvit i možném motivu. „Svoji roli tam mohla sehrát žárlivost,“ vyprávěla Blesku známá Moniky.

5. srpna 2013 se z Egypta vracel zájezd, s nímž rodina odcestovala. Kramný, jehož Blesk musel označovat kvůli podivnému náhubkovému zákonu jako Petra K., na palubě letadla nebyl.

Mezitím se stále více mluvilo o otravě prudkým jedem. „Zabil je během několika vteřin. S tak silnou látkou jsme se tady ještě nesetkali a domníváme se, že v Egyptě nejde ani sehnat. Musely umírat ve strašných bolestech,“ popsal lékař z Egypta.

Těla pak byla 8. srpna převezena do České republiky k další pitvě a 14. srpna pochována za přísných bezpečnostních opatření na hřbitově v Karviné. Do obřadní síně směli jen pozvaní hosté, u vchodů hlídali bodyguardi. Kramný vše sledoval na tabletu pořád ještě z Egypta. 

Kramný otočil

Otec rodiny pak začal čím dál více komunikovat přes média. A záhadně jako na povel začal dělat i to, co mu bylo z domova zazlíváno. Když se například odborníci v Blesku zmínili, že ženu a dceru nejmenoval, a navíc neprojevoval emoce, v následujícím rozhovoru to udělal a ronil slzy pro Moniku a Klárku. A neposouvalo se ani vyšetřování. Zvlášť když pitvu v Česku zkomplikoval fakt, že těla dorazila z Egypta bez některých orgánů, a chyběly tak klíčové důkazy.

A tak se reportéři Blesku vydali za Kramným do Egypta, do hotelu, kde musel podle rozhodnutí policie zůstat, avšak mohl se volně pohybovat. A ten začal vyprávět… O tom, co se dělo v hotelu, jak s ním jedná police, ale i o životě s Monikou. Ukázal i poslední fotky s rodinou. „Nevím, jestli je dobře, že i já neusnul navždy,“ povídal zdrceně.

Z Egypta se Kramný dostal zpět do Česka až za 97 dnů! Celkem nečekaně mu to povolila egyptská prokuratura, a tak rychle sedl do letadla a poslední říjnový den se vrátil do rodné země. „Nebylo mě tam proč zadržovat, protože jsem nic neudělal,“ řekl Blesku Kramný, který upřesnil, že skončila tříměsíční lhůta, po kterou ho mohli držet.

Video
délka: 00:45.99
Video se připravuje ...

Rozsudek nad Kramným: Jak se tvářil on, jeho rodina a právníci? Podívejte se! Jan Jedlička

Pak přišlo obvinění

V Česku mu mnoho lidí nevěřilo. Na auto mu napsali nápis VRAH, a navíc byl záhy přistižen s novou partnerkou, což jeho důvěryhodnosti příliš nepřidalo. Policie ho nadále vyšetřovala na svobodě.

Zvrat přišel 18. února 2014, kdy ho česká policie obvinila z dvojnásobné vraždy. „Od konce července se konalo paralelní vyšetřování vedle toho, co probíhalo v Egyptě. Na základě shromážděných indicií jsme dospěli ke stanovisku, že je nutné podezřelé osobě sdělit obvinění,“ řekl 202 dní po smrti matky s dcerou ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Důkazů prý bylo dost, byť jen nepřímých, ale dobře zřetězených. Mimo jiné Kramný vypovídal i na detektoru lži.

Soud poslal obviněného muže do vazby a k tomu odcestoval speciální tým českých kriminalistů do Egypta. Chtěli tam pátrat po nových skutečnostech: 

Nová drsná verze vraždy Moniky a Klárky na dovolené v Egyptě: Petr K. zabíjel elektřinou!“ informoval Blesk 11. března 2014. Prozradily to totiž výsledky české pitvy a Češi si to chtěli v Egyptě ověřit. Jejich práci jim však komplikovaly úřady: Nechtěly je pustit na místo činu.

Dvojnásobný vrah

Vyšetřování se tak protáhlo až do května 2015. Případ byl uzavřen a Kramný byl obžalován z dvojnásobné vraždy elektřinou. Ostře sledované hlavní líčení odstartovalo 29. června a čtenáři Blesku ho měli možnost sledovat do posledních detailů. Vyšetřovatelé popsali případ, který měl dokazovat vinu otce rodiny na 5000 stranách.

Potvrzují to znalci oboru soudního lékařství a elektrotechniky. Díky podrobnému vyšetřování české policie máme komplex důkazů, který dovoluje obžalovaného postavit před soud,“ řekl státní zástupce Vít Legerský.

V pátek 7. ledna 2016 byl Kramný odsouzen na 28 let vězení se zvýšenou ostrahou. „Odsouzený jednal v přímém úmyslu usmrtit Moniku s Klárou. Při úvaze o výši trestu mu přitěžovalo, že neprojevil lítost, naopak se snažil svést vinu na Moniku, neprojevil žádnou sebereflexi, alespoň soud si toho nevšimnul,“ řekla soudkyně Renáta Gilová.

Udělali z něj monstrum?

Kramný se proti rozsudku odvolal, ovšem neuspěl ani po necelém půl roce u Vrchního soudu v Olomouci, který během 11 minut výši trestu potvrdil. „Soud v Ostravě v čele s jeho předsedkyní Gilovou ze mě s pomocí médií udělal příšeru a pro společnost téměř nebezpečné individuum. Ani jedné z holek bych nikdy neublížil. Dovoláme se a budeme bojovat,“ řekl tehdy exkluzivně pro Blesk. Jenže neuspěl ani u Nejvyššího, ani Ústavního soudu. V obou případech soudy smetly dovolání ze stolu jako neopodstatněné.

O své údajné nevinně mluvil exkluzivně pro Blesk i po půl roce z vězení. „Posté všem a Blesku poněkolikáté říkám, že jsem holkám neublížil. Budete se divit, ale za mřížemi je hodně lidí, kteří skutečně nic neudělali. Ušili na ně řetězec nepřímých důkazů a jsou tady,“ vysvětloval s tím, že stejně to má i on.

I proto přesně 5 let po tragédii, tedy 30. července 2018, podal návrh na obnovu řízení. Jedním z klíčových důkazů mají být nové znalecké posudky, které by vyloučily zásah elektrickým proudem. Návrh byl loni v dubnu stažen, ale prý bude znovu podán později.

Bude mít příběh pokračování?

Fotogalerie
37 fotografií