Znalosti a zkušenosti papuánských kanibalských domorodců dokumentovali antropologové, misionáři a geologičtí průzkumníci, umělci však nikoli. Od roku 1997 uskutečnili Šlapetová a Rittstein několik výprav do vzdálených oblastí západní Papuy a Papuy - Nové Guineje, kde zkoumali místní kmeny a jejich kulturu. Sbírali jejich pověsti a legendy a postupně zaznamenávali, jak do původně civilizací netknutých oblastí proniká pokrok se všemi jeho negativními jevy. "Dnes jsou tam misionáři, děti se učí číst a staré příběhy se někdy nevědomě, někdy ale i vědomě zapomínají. Někteří teď uvažují, že si z našich záznamů budou číst vyprávění svých otců," řekl Rittstein ČTK.
Papuánci věří, že oči živých bytostí, které v noci spí, cestují na nebe a pozorují svá spící těla. Někteří členové kmenů patřících k západní civilizaci zase mají podle nich schopnost cestovat dýmem do horního patra světa, do nebe. Astronauti symbolicky zhmotňují představy domorodců - byli v nebi a jejich oči je odtamtud pozorovaly. V letech 2012 a 2013 oba umělci zprostředkovali setkání několika členů kmene Yali Mek s astronauty NASA, Leroyem Chiao a Koichim Wakatou. Ti se dnes zúčastnili vernisáže výstavy.
Rittsteinův sochařský cyklus Dálnice a fotografie a kresby Barbory Šlapetové, které reflektují obraz duše posledních přírodních lidí, doplňují dva filmové experimenty natočené v papuánské džungli. Prvním z nich je film Cestování dýmem (2012-2014) v režii Jana Svěráka, který sleduje setkání astronauta NASA s náčelníky kmene Yali Mek. Druhý dokument Space Call Happening (2013) zachycuje rozhovor astronauta s náčelníkem tak, jak to ještě nikdy nebylo v historii možné - ze Země na Mezinárodní vesmírnou stanici přes satelitní telefon.
Na Papuu spolu oba umělci a partneři jezdí už 15 let. Zprvu přicházeli na území, kde žijí přátelské kmeny, s některými jejich příslušníky se sblížili a přes jejich příbuzné pronikali k izolovaným skupinám v nepřístupném pralese i kmenům kanibalů. Ze vzájemného poznávání vzešlo několik výstavních projektů a knih fotografií a rozhovorů.
Šlapetová s Rittsteinem vědí, že kontakt domorodců se západem je pro ně začátkem nevyhnutelného konce. Říkají ale, že se do vzdálených a skrytých míst rozhodli vydat a předběhnout misionáře i lidi, kteří se tam vydávají za obchodem. "Kontaktem s vnějším světem se jim změní jejich myšlení a pak už bude pozdě na to poznat, co mají v srdcích a hlavách," řekl již dříve Rittstein.