"Máme pocit, že původní festival v 70. a 80. letech minulého století svým politickým zaměřením Nezvalovi jako básníkovi spíše uškodil. Chceme se vrátit k jeho uměleckým kvalitám," řekla Dočkalová.
Festival potrvá od 20. března do 2. dubna. Na zahajovací Noci s Vítězslavem Nezvalem se návštěvníci mimo jiné dozvědí výsledky celostátní literární soutěže. "Lidé soutěžili ve dvou kategoriích - od 12 do 19 let a od 20 let výše. Sešlo se téměř 80 prací z celé republiky," řekla Dočkalová.
Nejdůležitější úvodní akcí bude Guerilla Poetring, kterou si organizátoři z knihovny vyzkoušeli už loni při oslavách Mezinárodního dne poezie. "Lidé vyvěšují na různá veřejná místa ve městě básně, kde si je zájemci mohou přečíst a případně i odnést," řekla Dočkalová.
V programové nabídce festivalu Nezvalova Třebíč je také několik výstav. Stěžejní podle Dočkalové bude výstava Život a dílo Vítězslava Nezvala připravená ve spolupráci s několika institucemi, mimo jiné s Památníkem písemnictví na Moravě v Rajhradě nebo Moravským zemským muzeem v Brně. "Na zahájení výstavy naváže Interview o hudbě a poezii mezi Jiřím Suchým a Robertem Tamchynou," řekla Dočkalová. Připraveny jsou také recitály Petra Bendeho či Natálie Kocábové nebo zájezd do galerie současných surrealistů Černý ocas v Mohelně. Informace o programu najdou zájemci na webu.
Festival Nezvalova Třebíč se bude podle Dočkalové pořádat v pětiletých intervalech. "Každoročně si ale přehlídku chceme připomínat malým víkendovým festivalem poezie," dodala Dočkalová. Náklady na festival podle ní dosáhnou přibližně 300.000 korun. Pomůže je uhradit dotace z Fondu Vysočiny, příspěvek od třebíčské radnice i od ministerstva kultury, přispěli také sponzoři.
Vítězslav Nezval (1900 až 1958) studoval na třebíčském gymnáziu v letech 1911 až 1919. Právě v Třebíči se rozhodl věnovat literatuře a umění. Básník a spisovatel působil také jako překladatel. Byl spoluzakladatelem poetismu a vůdčí osobností českého surrealismu.