Nyní se ke zjišťování tepelných ztrát budov běžně používají jen statické infrakamery. "Využití pohyblivé infrakamery umístěné na takzvaném dronu umožní přesně určit tepelné ztráty budovy i z ptačí perspektivy a také v místech, která nejsou ze země snadno přístupná," uvedl Hájek.

Unikátní způsob infrasnímkování tepelných ztrát objektů otestovala jihlavská Střední škola průmyslová, technická a automobilní. "Vybrali jsme školní areál, který budeme letos zateplovat. Díky ojedinělé metodě získáme zajímavá data, se kterými pak můžeme při zateplování pracovat," dodal hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Během letošního roku by měl Kraj Vysočina zateplit mimo jiné budovy dalších osmi školních areálů v Třebíči, Pelhřimově, Telči, Ledči nad Sázavou, Velkém Meziříčí a Světlé nad Sázavou.

Vysočina se jako první region rozhodla stát energeticky úsporným krajem. Projekt Vysočina šetří energii vznikl z iniciativy energetické společnosti E.ON a Kraje Vysočina v roce 2012. Počáteční etapy se věnovaly sběru informací o energetické náročnosti systémů veřejného osvětlení měst a obcí a zemědělských provozů. Následovalo vyhodnocení získaných dat a navržení konkrétních úsporných opatření. V dalších fázích se projekt věnuje snížení energetické náročnosti veřejných budov.