Inflace zůstane podle analytiků oslovených ČTK i v dalších měsících blízko nulových hodnot. Větší nárůst cen ekonomové očekávají až s koncem roku. "Výraznější akceleraci inflace očekáváme až ke konci letošního roku," řekl ČTK například analytik Komerční banky Jiří Škop.

Ceny tabákových výrobků se proti loňskému únoru zvýšily o 6,1 procenta, zemní plyn zdražil o 4,5 procenta. Více lidé platili také za vodné a stočné, nájemné a teplo a také za pojištění, finanční služby, oděvy a obuv. "V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených," uvedl ČSÚ.

Zrychlil se naopak meziroční pokles cen pohonných hmot na 17,1 procenta, když v lednu zlevnily o necelých 14 procent. Zlevnily také potraviny, telefonické služby a mobilní telefony a mírně klesly ceny elektřiny. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,6 procenta, zatímco ceny služeb byly vyšší o 1,2 procenta.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský i analytik ČSOB Petr Dufek upozornili, že únor byl prozatím posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. "Od března už je nutné počítat s jejich efektem do inflace v opačném směru. Odhadujeme, že k březnové meziměsíční inflaci přidají desetinu procentního bodu," uvedl Rožumberský. Dufek dodal, že inflace rozhodně není a ani nebude problémem české ekonomiky v letošním a nejspíše ani v příštím roce.

Tabákové výrobky zdražily také proti lednu, a to o čtyři procenta, což zřejmě souvisí se zvýšením spotřební daně. Ceny zimních dovolených vzrostly o 3,7 procenta, stejným tempem se zvýšily ceny poštovních služeb. O téměř procento zdražily lihoviny. "Z potravin byly vyšší především ceny zeleniny, běžného pečiva, uzenářského zboží a sýrů," uvedli statistici.

Pohonné hmoty proti lednu zlevnily o 3,8 procenta, klesly také ceny oděvů a obuvi, vína a piva. Z potravin zlevnilo vepřové maso, oleje, jogurty a čokoláda. Ceny zboží se meziměsíčně v úhrnu nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,3 procenta.