Zatímco soutěž se v celostátním kole koná po patnácté, na jihu Čech bylo dnes krajské ocenění předáno poprvé.

"Na začátku se rozhodl, že nepůjde cestou privatizace po česku, ale cestou manažerskou. To se pochopitelně neobešlo bez komplikací," uvedl Hlavatý. Do Kooh-i-nooru nastoupil původně jako konstruktér, záhy byl vyhozen, ale po letech se mu podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a pak přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek.

Po revoluci Bříza vyjednal s PPF odkup Koh-i-nooru a Gamy a sám se stal ředitelem. V roce 1999 se začal rýsovat prodej Koh-i-nooru, vzal si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupil sám. Trvalo mu pak sedm let, než půjčené peníze splatil. Během té doby se mu podařilo postavit na nohy obchod a vrátit lesk tradiční značce.

"Největším úspěchem je, že se nám za sedm let podařilo prakticky z ničeho vybudovat strojírenskou divizi Machinery, která bude mít miliardový obrat," řekl Bříza ČTK. Další divize už ale Bříza a synové budovat nechtějí, věnovat se chtějí právě strojírenství.

Největší problémy teď Koh-i-noor řeší v továrně v Tomsku na Sibiři, kde ve společném podniku vlastní 30 procent akcií. "Co bude s Ruskem, to je velký otazník. Navíc firma tam vyváží asi 20 procent produkce. Musíme hledat řešení," uvedl Bříza. Problémy řeší vedení firmy i v Číně, kde plánuje do dvou let zrušit vlastní filiálku a propustit asi stovku lidí. "Nárůst minimální mzdy v Číně je vyšší než v Bulharsku, kde máme rovněž továrnu, tak proč tahat zboží přes oceány," vysvětlil.

Součástí holdingu je nejenom celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth, ale také společnosti a podniky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, Koh-i-noor Energy a Koh-i-noor Machinery.

EY Podnikatel roku je světová soutěž podnikatelů, která vzdává hold výjimečným osobnostem. EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství.