Režisér Jiří Menzel (68) si pěkně zavařil! Když si prohlížel svůj budoucí kinohit Obsluhoval jsem anglického krále, nestačil zírat. Erotické scény totiž postrádaly jeden velice důležitý dobový detail. Dívky, které prošly konkurzem pro obnažené scény, měly upravené nebo dokonce vyholené klíny. A to se v 30. letech, o nichž film podle knihy Bohumila Hrabala také vypráví, vůbec nenosilo! Jak Blesk zjistil od lidí ze štábu filmu, celý problém musela vyřešit špičková elektronika! "Vše se dělalo až ve střižně. Prostě musel nastoupit počítač. Dívkám s proužkem mezi nohama se prostě muselo dotvořit bohaté ochlupení, jaké se před desetiletími nosilo," shrnul "chirurgický" zásah do již natočeného filmu jeden z členů filmového štábu. "Je to až komické. Zatímco v Hollywoodu Američani kouzlí na počítačích velké bojové scény a nadlidské triky, v Čechách na nich tvarují genitálie," dodává další spolupracovník angažovaný u Menzelova filmu, který má slavnostní premiéru 10. ledna.


Menzel zklamal jen jednou Jeho sen se stal skutečností a po osmiletých peripetiích je na světě film Obsluhoval jsem anglického krále. Hrabalův tvůrčí vrchol tedy má konečně filmovou podobu. Tahanice o autorská práva prý nakonec Jiřímu Menzelovi přišly víc než vhod. "Měl jsem alespoň dost času na scénář. Román je složitý a já se při psaní scénáře v duchu neustále k panu Hrabalovi vracel a radil se s ním," vysvětluje režisér, který za kamerou selhal jen jednou, "Točilo se na nádraží a pan režisér najednou v křesle usnul. Chodili jsme kolem něho po špičkách. Po celou dobu natáčení byl neuvěřitelně statečný, nebyla na něm vidět jediná známka únavy," vysvětluje Menzelova osobní asistentka Míla Řádová. Hercům zezelenal bazén Podle samotného Menzela vyvstal za celou dobu natáčení jediný problém, a to změna natáčecího plánu: Kvůli sněhu se scény, které se točily na Šumavě, musely z března posunout na květen. Jinal ale počasí po všechny natáčecí dny a roční období vycházelo "na povel". Když se točilo na Slapech, bazén před zámečkem se musel při každé nové klapce doplňovat obrovským množstvím vody. "Prosakovala velmi rychle do země a unikala. Naštěstí se scény dotočily. V horkých dnech se štáb mohl v bazénu i vykoupat, když jsme se tam ale vrátili po třech týdnech, tak voda už zezelenala a osvěžit se v ní bylo už nemožné". Režisér Menzel byl po mnoha letech nadšen i tím, že na všech lokacích štábu vycházeli maximálně vstříc. "Od doby natáčení Skřivánků na niti jsem nezažil takovou vstřícnost a obětavost a pocit, že mi všude fandí, aby film vyšel," říká. Paříž chtěla prachy Přitom jediný, kdo vlastně získá díky filmu velkou reklamu, je hotel Paříž. Děj filmu se ale stejně musel točit jinde. Skutečný hotel Paříž měl totiž podle Menzela neuvěřitelné finanční požadavky a nedovolil dokonce točit ani před svým vchodem. Situaci tedy zachránil pražský hotel Le Palais. Barnev: Chci ovoce! A požadavky herců? Nulové! "Podmínky pro herce byly mnohdy spíš skautské, ale nestěžoval si nikdo," tvrdí Menzel. A o takovém luxusu, jako jsou kravany, se mohlo hercům jenom zdát. Sám režisér Menzel měl za celou dobu natáčení k dispozici karavan jen pětkrát. Hvězdné manýry? Žádné. Jen bulharskému herci Ivanovi Barnevovi zpočátku scházelo víc ovoce a zeleniny, catering to ale urychleně vyřešil. A Julia Jentsch? Ta prý byla skvělá, kamarádská, nedělala ze sebe hvězdu a rychle zapadla do celého týmu. Slovenští herci? Úžasní. Prostě natočit film Obsluhoval jsem anglického krále se obešlo bez jediného většího maléru.
Obsluhoval jsem anglického krále Námět: Bohumil Hrabal (natočeno podle jeho stejnojmenné knihy) Scénář a režie: Jiří Menzel Kamera: Jaromír Šofr Hrají: Oldřich Kaiser, Ivan Barnev, Julia Jenntsch, Martin Huba, Marián Labuda, Milan Lasica, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Jaromír Dulava, Pavel Nový. Žánr: Hořká komedie Děj: Popisuje životní osudy malého českého číšníka v Čechách mezi oběma válkami a dále během druhé světové války až do šedesátých let minulého století. O muži, který na konci svého života hledá obrazy času, který prožil. Film o muži, jenž toužil naplnit za každých okolností svůj život bohatstvím a krásou a jehož "štěstí bylo vždycky v tom, že ho potkalo nějaké neštěstí". Role: 38 hlavních a vedlejších, více než 1100 komparzistů Stopáž: 119 minut Rozpočet: 84, 5 milionu korun Celkem natočeno: 42 km filmového pásu Premiéra: 10. ledna 2007