Malebná chalupa Vlastimila Brodského (?82) ve Slunečné na Českolipsku je na prodej. Ani ne půl roku po smrti hereckého barda ji však nikdo nechce! Proč?
Je prostě příliš drahá. Marek a Tereza, děti legendárního herce, který se zastřelil v noci z 19. na 20. dubna, požadují prý za dům tři a půl miliónu korun. Prodej však není jediným »zádrhelem«. Kolem majetku »Bródi« jsou i další tajemství.
Dědictví po Bróďovi?
"Vím, že Marek s Terezou za tu chalupu odmítli milión korun v hotovosti, které jim okamžitě chtěl vyplatit ten Holanďan, co ve Slunečné staví," prozradil Nedělnímu Blesku současný manžel první choti Brodského, Vladimír Křepelka. Že zmíněný Holanďan chalupu ve Slunečné koupit chtěl, vědí v obci téměř všichni. "Znám souseda, který Tereze a Markovi jeho nabídku vyřizoval," řekl muž, který si nepřál být jmenován ("nechci mít s Brodského rodinou žádné nepříjemnosti"), "ale oni na to ani nereagovali, neodpověděli. Asi se jim to zdálo málo, ale dost lidí si tu myslí, že za ty víc než tři milióny, které mají chtít, je to neprodejné." A tak chalupa stojí opuštěná a pomalu už se na ní projevuje zub času.
Záhada první
Náhrobní kříž zmizel
Vlastimil Brodský byl ve Slunečné pověstný svou zručností. A když mu na něčem záleželo, pak dovedl své dílko téměř k dokonalosti. A to byl i případ dřevěného, »valašského« kříže, který udělal na hrob svých rodičů. Ti jsou pochováni právě ve Slunečné. Herec kříž vyráběl s velkou láskou několik měsíců. Vyřezal na něj jména otce i matky s letopočty a podle svědectví lidí, kteří jej dobře
znali, ho chtěl po smrti mít na svém hrobě.
Jenomže kříž na hrobě vydržel jen několik málo týdnů (možná dnů - sousedé Vlastimila Brodského se na termínu zmizení shodnout nedokázali), a pak ho hercův blízký známý Miroslav Chochola zvaný Kvaki (tak ho znají v Praze i ve Slunečné) odstranil. Prý na přání dětí Marka a Terezy a ostatních pozůstalých. Objevily se však spekulace o tom, že »kdosi« z rodiny Vlastimila Brodského přestoupil po jeho smrti ke katolické církvi. Ta, jak známo, sebevraždy netrpí a těm, kdo k nim sáhli, kříže na hroby nestaví. Proto prý muselo být místo posledního odpočinku herce a jeho rodičů kříže zbaveno. Kdoví.... Kříž každopádně zmizel a není známo kam.
Záhada druhá
Kdo v den smrti zapaluje svíci?
Každý měsíc, v noci na dvacátého, tedy v noci, kdy se »Bróďa« zastřelil, kdosi zapaluje svíčku ve výklenku božích muk, v jejichž blízkosti našli herce mrtvého. Nikdo neví, kdo si tak jeho památku připomíná, ale faktem je, že v onen den, přesněji noc, tam svíčka svítí do tmy. Právě tahle svíčka je jednou z mnoha připomínek na velkého herce. Květiny, které celé léto přinášeli lidé na plot kolem chalupy, už jsou sice pryč, ale »štace«, jež herec miloval -.třeba nedaleký hostinec, kam chodíval na jídlo a kus řeči se sousedy - se staly jakýmsi poutním místem. Jenom těch květin na plotě ubylo...
Dědictví po Bróďovi: Samé záhady!

(autor: )
Zpět
na
Chalupu hereckého barda Vlastimila Brodského za víc než tři milióny korun nikdo nechce