„Ve skutečnosti je Q žena a ráda vás pozná, pokud u nás budete chtít pracovat,“ uvedl Young při předávání cen určených ženám za přínos v oblasti technologií. V sérii filmů o agentovi 007 hrál vynálezce Q vždy muž. Ztvárnili ho například herci John Cleese (77), Peter Burton (†68), Desmond Llewelyn (†85) či Ben Whishaw (36).

Podle Younga má skutečná MI6 k dispozici mnohem sofistikovanější technické „hračky" než ty, kterými Q vybavuje ve filmech Bonda. „Vynálezy, které používáme, neboli operativní technologie, jak jim říkáme, se vymykají fantazii špionážních románů,“ uvedl Young. Technické pomůcky jsou podle něj více než kdy dříve důležitou součástí práce zpravodajců.

Young se na slavnostní ceremonii také přimlouval, aby se skoncovalo s „mýtem“ Jamese Bonda, který podle něj v Británii notně komplikuje nábor nových pracovníků tajných služeb.

Kvůli filmům na motivy románů Iana Fleminga mají lidé podle Younga dojem, že tajné služby přijímají do svých řad jen kultivované lidi, kteří vystudovali univerzitu v Oxfordu. „My ale chceme rekrutovat lidi ze všech prostředí a chceme mít ty nejlepší, ať už mají jakýkoli původ,“ uvedl Young.

Fotogalerie
15 fotografií