Nadstrážmistr Hromada z gottwaldovské rezidentury StB byl ten den, 15. června 1977, poněkud neklidný. Jeho konfident Luboš, nasazený na rodinu reprezentační lyžařky Ivany Zelníčkové-Trumpové (67), o předpokládaných rozvědných stycích blonďaté krásky v USA neříkal nic, zato ho zásoboval těžko ověřitelnými intimitami z Trumpovic rodiny. Táta Zelníček se prý nechal slyšet, že jeho zeť Donald chce podle předmanželské smlouvy tři děti, že v případě rozvodu vyplatí Ivaně milion dolarů…

A tak snaživý nadstrážmistr Hromada zapsal i následující větu: „Podle vyprávění Zelníčka je jeho zeť v USA velmi dobře situován. Je majitelem nějaké výnosné firmy, do které investoval svoje fin. prostředky. Podnik má zajištěnu konjunkturu tím, že pracuje na státních zakázkách. Jako další výhodu získanou osobním vztahem s americkým prezidentem je, že na dobu 30 let je zproštěn jakýchkoliv daní…“ Protokol je uložen ve svazku MILOŠ. StB ho vedla na otce první Trumpovy manželky Ivany, Miloše Zelníčka, od roku 1977 až do roku 1989.

Nezvyklé daňové milosti pro Trumpa od jeho předchůdce Jimmyho Cartera, odhalené ve spisech StB, se nyní věnuje německý Bild i server britských novin Daily Mail.

Novopečený prezident má totiž s tématem daní evidentně problém. Svědčí o tom fakt, že dosud nezveřejnil svá daňová přiznání, což patří k nepsaným pravidlům pro prezidentské kandidáty, a trpí grilování od prestižního listu The New York Times i politických protivníků.

A nacvičil si obranu: Když se ho během volební debaty ptala moderátorka na jeho umění platit nízké daně, odpověděl: „To je proto, že jsem chytrý.“ Voličům to, zdá se, stačilo. Zda takové vysvětlení finanční minulosti, včetně starého zápisu ze svazků StB, bude stačit i americkému berňáku, ukáže čas.

Je daňová milost možná?

Třicetileté osvobození od daní pro Donalda Trumpa v návaznosti „na kamarádství s prezidentem“ se zdá těžko uvěřitelné i znalcům amerického finančního prostředí.

„Spojené státy by daly raději milost nějakému zločinci, než někomu takový daňový pardon. Něco jiného by bylo, kdyby Trump masivně investoval vlastní prostředky do veřejného sektoru. Ostatně taková možnost daňových odpisů existuje i u nás,“ připouští například bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář (53).

Agenti o Trumpovi:

  • „Agenturní cestou bylo zjištěno, že manžel jeho dcery byl údajně zapojen v předvolební kampani nynějšího prezidenta USA CARTERA a jeho rodina patří mezi přední činitele New Yorku.“ (Z návrhu Miloše Zelníčka na důvěrníka O-StB z 3. října 1977)
  • „… při hovoru o tomto sňatku Zelníček uvedl, že je to stará americká rodina, všeobecně známá a vážená. Na svatbě měl být i starosta New Yorku a řada dalších známých veřejných osobností…“ (Z prověrky Miloše Zelníčka ze dne 26. dubna 1979, Okresní správa SNB, odd. StB Gottwaldov)
  • „… seznámila se s americkým st. přísl. TRUMP Donald, který měl bližší vztah na bývalého amerického prezidenta J. Cartera.“ (Ze sdělení k Miloši Zelníčkovi z 6. září 1988, Okresní správa SNB, odd. StB Gottwaldov)
  • „Pouze sdělila, že jako manželka D. Trumpa je v stálé pozornosti, neboť na manžela je vyvíjen tlak, aby kandidoval na úřad prezidenta USA…“

Fotogalerie
33 fotografií