10. srpen 2020
Svátek slaví Vavřinec, zítra Zuzana

Otec časopisu Playboy slaví 90: Hugh Hefner si koupil hrob vedle Marilyn Monroe!

/
 • Šéf Playboye Hugh Hefner
  9. dubna 2016 ● 16:57

  Jeho Playboy odstartoval před 63 lety doslova sexuální revoluci, ale on tehdy o úspěchu prvního čísla pochyboval.

  V legendárním časopise pro úspěšného muže, který mediální magnát Hugh Hefner založil, se nechaly v plné nahotě fotografy zvěčnit třeba zpěvačka Madonna nebo modelka Cindy Crawfordová. Výstřední milovník ženské krásy Hefner, který v sobotu 9. dubna oslaví devadesátiny, je stále formálně šéfredaktorem Playboye, i když nahota na stránkách časopisu už skončila.

 • 1.

  Kluk z upjaté rodiny

  Příběh Hefnerova života byl v podstatě jednoduchý a přímočarý, ale i trochu pohádkový. Narodil se v Chicagu do konzervativní metodistické rodiny. „Objetí žen jsem si užil až od mých zajíčků,“ vzpomínal později. I přes vysokou inteligenci (údajně má IQ 152) a diplom z psychologie ale tíhl spíš ke kreslení. Díky němu se dostal i do časopisu Esquire. Jenomže pak se Esquire rozhodl přestěhovat z Chicaga do New Yorku.

  Šéf Playboye Hugh Hefner se svými zajíčky
  Šéf Playboye Hugh Hefner se svými zajíčky
  Autor: Profimedia.cz

 • 2.

  Playboy založil kvůli pěti dolarům

  „Buď mi přidáte pět dolarů, nebo nikam nejdu,“ reagoval tehdy muž, který živil manželku a svou malou dcerku. Protože mu nepřidali, zrodil se nový časopis – Playboy. Původně se ale měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), název Hefner změnil až na poslední chvíli v kuchyni svého bytu, kde první číslo na koleně dělal. Jeho tahákem byly nahé snímky tehdy nepříliš známé blonďaté herečky Marilyn Monroe, kterou k focení za pár set dolarů přemluvil Hefnerův známý fotograf. Na titulní stránce pak nad hlavou této budoucí „sexbomby století“ chybělo i číslo vydání.

  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Autor: Profimedia.cz

 • 3.

  Sex je trefa do černého

  „Nepočítal jsem tehdy, že by někdy bylo potřeba nějaké další,“ vzpomínal později Hefner. Jenomže 50.000 prodaných výtisků jeho plány zásadně změnilo. „Sex je trefa do černého,“ psal v dopise investorům a ti mu dali za pravdu. Hefnerovo impérium mohlo začít růst. Již od druhého čísla měl Playboy jako značku ušatou zaječí hlavu. Duchovním otcem symbolu byl tehdejší umělecký ředitel Arthur Paul, který stál také za celkovým designem časopisu. V lednu 1954 se na stránkách magazínu poprvé objevila odhalená playmate (dívka měsíce), kterou se stala herečka a modelka Margie Harrisonová. V roce 1960 se pak „zajíčci“, tedy dívky v rozverných kostýmech, objevili na párty v Playboy Clubu v Chicagu. Maska se pak ujala jako ozdoba hostesek při nejrůznějších příležitostech.

  Šéf Playboye Hugh Hefner se svými zajíčky
  Šéf Playboye Hugh Hefner se svými zajíčky
  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Zajíčci pro smetánku

  Hefner svůj časopis vybudoval vedle – ze současného pohledu – decentní erotiky na kvalitní novinařině a prohlásil, že „před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my“. Časopis psal o všem, co měl muž své doby znát, tvořil styl. Vedle informací o pánské módě i o nápojích, jídle, spotřebním zbožím či autech. Do Playboye psali význační literáti, další celebrity věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory. V polovině sedmdesátých let si tento styl oblíbilo minimálně 6,5 milionu mužů, kteří si časopis kupovali. Hefner si mohl dovolit expandovat. Koupil si „Velkého králíka“ (vlastní Boeing 747), po celé zemi rozprostřel síť svých klubů a ve svém sídle Playboy Mansion v Los Angeles seznamoval smetánku světa se svými zajíčky.

  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Autor: Profimedia.cz

 • 5.

  Svlékl všechny…

  Svoji odhalenou krásu ukázala v Playboy řada slavných osobností: Bond girl Ursula Andressová (1965), herečka Kim Basingerová (1983), zpěvačka Madonna (1985), herečka Pamela Andersonová (1990), zpěvačka Samantha Foxová (1996) nebo německá krasobruslařka Katarina Wittová (1998). V březnu 1964 se na obálce objevila i česká herečka Olga Schoberová, kterou si údajně pro focení vybral sám Hefner. Následovala ji v srpnu 1987 modelka Pavlína Pořízková. V Československu vyšlo první číslo časopisu v dubnu 2011 jako šestnáctá mutace měsíčníku na světě a po maďarské druhá v postkomunistické Evropě. První playmate se stala tehdy dvaadvacetiletá modelka Šárka Lukešová.

  Vlaďka Erbová a Gábina Partyšován na obálce magazínu Playboy
  Vlaďka Erbová a Gábina Partyšován na obálce magazínu Playboy
  Autor: Archiv Blesku, Profimedia.cz

 • 6.

  Krize znamenala úbytek milenek

  Už v průběhu 80. let se ale jeho obchodní úspěch zadřel. Pod tlakem musel rozprodat umělecké sbírky i část impéria. Suita jeho osobních milenek, vybíraných samozřejmě z modelek Playboye, se zmenšila na sedm. Hefner, Playboy a jejich říše se ocitli pod tlakem zákazníků, požadujících stále otevřenější erotiku. V roce 1985 nakonec Hefner odešel do ústraní a své království předal dceři Christine. Zpět pod svoji kontrolu získal Hefner Playboy v roce 2011.

  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Doupě hříchu Hugha Hefnera
  Autor: Profimedia.cz

 • 7.

  Konec nahoty

  Revoluci v historii Playboye znamenalo loňské rozhodnutí o konci nahoty na jeho stránkách. Podle vedení magazínu je nahota v době snadno dostupných pornografických webů již překonána. Poslední nahou „dívkou měsíce“, v pořadí 749. playmate, se stala pětadvacetiletá blondýnka Kristy Garettová, která se narodila v Gruzii a vyrůstala v Rusku.

  Časopis Playboy od jara 2016 přestal otiskovat fotografie zcela nahých žen. V době, kdy je erotika vzdálená na jedno kliknutí myší, to je prý již překonané.
  Časopis Playboy od jara 2016 přestal otiskovat fotografie zcela nahých žen. V době, kdy je erotika vzdálená na jedno kliknutí myší, to je prý již překonané.
  Autor: archiv Blesk

 • 8.

  Koupil si hrob vedle Marilyn Monroe

  Hefner je potřetí ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho přítelkyně Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl své „ano“ v posledních hodinách roku 2012. Hefnerovým přáním je být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroe. Proto si koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

  Hefner a Crystal
  Hefner a Crystal
  Autor: Profimedia.cz

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy