Potkali se v roce 1974 v Londýně, v době, kdy už celý svět znal Ziggyho Stardusta a z Bowieho byla světová hvězda.

A právě ve městě nad Temží se ze známého milovníka extravagantních kostýmů a divadelního producenta Roberta Foxe stali přátelé.

Fox také patřil k malé skupince lidí, kteří věděli o tom, že slavný hudební chameleon bojuje s rakovinou jater.

Bylo to v listopadu roku 2014. Tehdy Bowie přiletěl do New Yorku na jednání ohledně připravovaného muzikálu Lazarus. Nový muzikál byl inspirován sci-fi filmem The Man Who Fell to Earth (Muž, který spadl na Zem) a zpěvák ho spolu se scénáristou Endym Walshem přenesl na divadelní prkna.

Bowie jednal s Foxem, Walshem a režisérem Ivo van Hovem po Skypu a řekl jim, že je vážně nemocný.

„Byl to šok,“ řekl The Telegraph Robert Fox. „Nikdo jiný o tom nevěděl. Nikdo jiný neměl ani tušení,“ pokračoval.

Podle Foxe patřil Bowie k celebritám, které si nepotrpí na pozornosti a střeží své soukromí. „Myslím, že chtěl chránit svou rodinu od šílenství, které by nastalo,“ dodal.

Bowie se naposledy veřejně objevil na světové premiéře muzikálu Lazarus, která se konala 12. prosince. Bledý a pohublý zdravil své fanoušky a rozdával autogramy.

„Necítil se dobře, ale nedělal kolem toho žádný rozruch. Chystal se začít s novou léčbou, která měla být trochu experimentální a měla mít úspěch u jiných lidí,“vyprávěl The Times o posledních chvílích svého přítele Fox.

„Byl optimistický v tom, že bude možné prodloužit jeho život, byl plný naděje, že bude lépe a že se najde nějaký lék,“ dodal.

 

Fotogalerie
10 fotografií