Diagnózu mu sdělil lékař „s výrazem sovětského buddhy“ po povinné prohlídce kvůli zdravotnímu pojištění a hned dodal, že pojistka se ruší a už nesmí být ošetřován na jeho klinice.

V ordinaci „bylo otevřené okno“ a místnost se nacházela „velmi vysoko“, poznamenal moderátor a přiznal, že pomýšlel na sebevraždu. Ale dost ho uklidnilo, když mu jiní lékaři načrtli průběh cyklů posilování a oslabování imunity na 20 let dopředu. Bere léky a cítí se normálně.

Moderátor se pokusil prolomit tabu. O nemoci se v Rusku raději mlčí, ačkoliv počet nakažených prudce roste, poznamenala agentura AFP. HIV pozitivních je více než 930 000 Rusů, což je skoro dvojnásobek oproti roku 2010, kdy jich bylo půl milionu. Tyto statistiky ale mnozí experti považují za podhodnocené. Prolomení milionové hranice se čeká na počátku příštího roku.

Každý měsíc se podle úředních údajů objeví v Rusku 8 000 nových případů, dodala stanice BBC na svém webu. HIV/AIDS se v povědomí ruské veřejnosti spojuje s homosexualitou a cizoložstvím, a to i pod vlivem pravoslavné církve, která se staví proti používání prezervativů. Kampaň v moskevských ulicích vybízí kolemjdoucí, aby proti nemoci bojovali věrností.

Fotogalerie
7 fotografií