Přenos finálového večera s 26 soutěžními písněmi sledovalo odhadem 180 milionů televizních diváků ve 45 zemích. Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966.

Konání soutěže letos poznamenala hluboká krize mezi Ruskem a Ukrajinou, které měly ve finálovém klání své zástupkyně. Rusko reprezentovaly sedmnáctiletá dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, která nakonec skončila na sedmé příčce. Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Jedenadvacetiletá Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila a skončila na šestém místě.

Veřejnost v 37 hlasujících zemích si nakonec získala nejen svým výstředním vzezřením, ale i hudebním talentem. Wurst, která soutěžila s písní Rise Like a Phoenix, celkově v soutěži získala 290 bodů. Druhé skončilo Nizozemsko s 238 body a na třetím místě favorizované Švédsko s 218 body. "Výsledek soutěže je i vítězstvím tolerance v Evropě," řekl rakouský ministr kultury Josef Ostermayer. "Je geniální, že chlapec může takto zpívat jako dívka," radovala se Rakušanka Karin Springerová, která sledovala finále ve Vídni. "Co se týče mne, uskutečnil se mi sen," prohlásila Conchita Wurst později na tiskové konferenci. "Ale pokud jde o naši společnost, ukázalo mi to, že tu jsou lidé, kteří chtějí kráčet do budoucnosti a jít dál, víte, ne dělat kroky zpátky," řekla také vítězka.