Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli dostala Australanka Cate Blanchettová za snímek Jasmíniny slzy režiséra Woodyho Allena.

V mužské kategorii se radoval Matthew McConaughey za hlavní roli v nízkorozpočtovém dramatu Klub poslední naděje. Ten bodoval v obou kategoriích určených pro herce; cenu americké Akademie filmových umění a věd za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli obdržel Jared Leto.

Celkem si Klub poslední naděje na 86. ročníku udělování Oscarů připsal tři sošky.

Výsledky
Autor: Blesk

Co se dělo aneb Angelina Jolie a její ňadra

Hollywoodský pár Angelina Jolie a její partner Brad Pitt patří mezi nejsledovanější a nejslavnější hollywoodské hvězdy. Jak poznamenal jeden z přítomných novinářů, "kde jsou ti dva, tam ostatní cítí, že jsou jen pouhými smrtelníky". Letos Angelina Jolie dorazila na červený koberec ve stříbrem vyšívaných šatech s částečně průsvitným živůtkem, který odvážně poodhaloval její ňadra. A to se nepochybně stane předmětem mnoha komentářů, protože Jolie podstoupila v loňském roce oboustranné operativní odebrání ňader a následně rekonstruktivní plastickou operaci. K tomuto kroku se osmatřicetiletá herečka rozhodla kvůli vysokému genetickému riziku onemocnění rakovinou prsu.

Černá je zpět

Vlastně vůbec nikdy neodešla. Ačkoli letošním dámským róbám na Oscarech dominovaly jemné pastelové tóny, černá nemohla chybět. V černých, elegantních šatech dorazily například Charlize Theronová a Olivia Wildeová. A stylisté poznamenávají, že po loňské místy až přehnané a přezdobené nádheře letos byly hvězdy při volbě šatů o poznání zdrženlivější. Svou roli mohlo sehrát i to, že na Zlatých glóbech, cenách Sdružení filmových a televizních herců (SAG) a dalších podobných akcích se v poslední době objevovalo tolik módní extravagance, že se na Oscary hvězdy rozhodly sáhnout po důstojnější, tlumenější a klasické podobě šatů.

Ekologické šaty...

Zazářit v poněkud odlišném smyslu se rozhodla herečka Olga Kurylenková, která získala slávu především díky roli v bondovce Quantum of Solace z roku 2008. Na červeném koberci se objevila ve stylových červených šatech vytvořených v duchu zásad trvale udržitelného rozvoje v rámci módní iniciativy herečky a bývalé modelky Suzy Amisové-Cameronové Red Carpet Green Dress. Tato iniciativa existuje pět let a každoročně vybere jednu ekologicky šetrnou módní kreaci, aby debutovala při předávání Oscarů. "Myslím, že je to skvělý nápad," řekla Kurylenková, která se narodila na Ukrajině. "Opravdu oceňuji, co Suzy dělá. Je důležité upozorňovat na skutečnost, že bychom měli být ekologičtější. Nepřijdeme tím ani o kvalitu ani o krásu," dodala. A aby se zásadám nezpronevěřila, doplnila šaty také "veganskými lodičkami" z limitované edice vyrobené ve spolupráci PETA a britské obuvnické firmy Beyond Skin.

...a ekologický smoking

Ze stejné dílny jako Olga Kurylenková si pořídil smoking na předávání Oscarů také Kellan Lutz, hvězda filmu Herkules: Zrození legendy. Podle serveru Hollywood Reporter jde o vůbec první ekologicky šetrný smoking, jaký se na Oscarech objevil.

 

Video
délka: 02:09.68
Video se připravuje ...

Ty nejdůležitější momenty letošního předávání Oscarů Tomáš Polák, Reuters