Příběh o Harrym Potterovi, který jí vydělal miliardy, je prý kopie. Pokud se nařčení prokáže, plagiátorství přijde Rowling pěkně draho. Částka se může vyšplhat až k 15,6 miliardy korun!

Celý příběh měla Rowling okopírovat od britského autora jménem Adrian Jacobs, jehož kniha Čaroděj Willy se až nápadně podobá Harrymu Potterovi. „Je to neodůvodněné, nepodložené, nepravdivé,“ reagovalo na žalobu vydavatelství Boomsburry, které uvedlo, že Rowling o Adrianovi Jacobsovi a jeho knize nikdy neslyšela, nikdy ji neviděla, ani nečetla. Jacobs, který už je po smrti (zemřel v roce 1997), prodal svoji knihu jen ve velmi skromném počtu, zatímco potterovská mánie se rozšířila do celého světa a autorce vydělala miliardy.

Žalobu na spisovatelku podal Jacobsův vnuk a syn, kteří jsou správci autorovy pozůstalosti. Ti jsou si prý jistí, že 36stránková kniha Jacobse posloužila Rowling jako podklad pro práci a u soudu to hodlají dokázat. Vydavatel »rowlingovských« ság o Harrym Potterovi už oznámil, že bude proti žalobě bojovat.

Harry Potter a Relikvie smrti, sedmý a závěrečný díl knih o Harry Potterovi, který vyšel v angličtině 21. července 2007, překonal všechny prodejní rekordy o nejprodávanější knihu všech dob. Knih o Harry Potterovi se celkově prodalo přes 400 milionů a jsou přeloženy do 65 jazyků. V češtině se celkem prodalo 1,5 milionu knih o Harry Potterovi. Majetek Rowling je odhadován na 17,5 miliardy korun.