Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

StarDance bez poražených pro Paraple: Úraz proudem, skok do sněhu, zlomenina obratle, u které měla na sále asistovat

/
 • 4. soutěžní večer StarDance - Marek Eben a Tereza Kostková
  25. listopadu 2023 ● 17:43

  Tento týden StarDance nezná poražené, ale jen vítěze. Taneční parket totiž bude patřit zejména silným lidským příběhům klientů z centra Paraple, pro které se tančilo. Výtěžek benefičního večera poputuje totiž právě jim. Kdo jsou ti, kterým StarDance pomáhá letos? A jaké příběhy mají za sebou?

 • 1.

  Veronika

  Veronika
  Autor: Paraple

  Veronika pochází z Pardubic a je jí třicet osm let. V roce 2021 při lezení na stěně utrpěla vážný úraz s poraněním míchy. Aktuálně se plně věnuje rehabilitacím a zařizování nového bezbariérového bydlení. Po dvouletém maratonu pobytů v nemocnicích a rehabilitačních ústavech se velmi těší, až začne řešit běžné starosti a taky chodit každý den do práce. Pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Za velké štěstí považuje, že se mohla do svého zaměstnání vrátit. Ještě před návratem do práce byla v blízkosti její kanceláře vybudována bezbariérová toaleta. Za pomoc, podporu a pochopení cítí vděk ke svým kolegům i k vedení. Veroničiným nejoblíbenějším filmem je Hačiko, příběh psa, ve kterém je vyobrazeno silné pouto mezi člověkem a psem. Oslovil ji možná i proto, že miluje své dvě čivavy, Eby a Nessie. Před úrazem s nimi aktivně trávila hodně času. Společně podnikaly horské túry a trénovaly dogdancing. Její zálibou bylo také cestování, ke kterému by se časem chtěla vrátit. Centrum Paraple poprvé navštívila devět měsíců po úrazu. Hned tu měla pocit, že se může znovu svobodně nadechnout. Už během prvního pobytu se naučila nakládat vozík do auta a vyzkoušela několik sportů. Oceňuje obrovské nasazení zaměstnanců, jejich vstřícnost a podporu. Člověk tu podle ní rychle nabude dojmu, že nic není nemožné.

 • 2.

  Daniel

  Daniel
  Autor: Paraple

  Daniel je statečný jednatřicetiletý muž. Před dvěma lety zažil na horách okamžik, který změnil celý jeho život. Při skoku do sněhové závěje utrpěl vážné poranění míchy, kvůli kterému používá k pohybu vozík. Žije v Teplicích spolu se svou ženou a dvěma dcerkami, Viktorkou a Zuzankou. Danielova rodina je jeho největší opora a zdroj síly v každodenním boji. Společně se snaží překonávat překážky a žít plnohodnotný život. Po úrazu má jeden velký sen, a to stát se absolutně soběstačným a samostatným člověkem nezávislým na pomoci druhých. Jeho odhodlání a vytrvalost jsou obdivuhodné. Rád sleduje sportovní přenosy, především hokej. Jeho nejoblíbenějším týmem je Boston Bruins. Daniela oslovila Česká televize s nabídkou, aby se stal průvodcem městem Teplice pro pořad Města bez bariér. Následně mu teplický dopravní odbor navrhl, aby se podílel na odstraňování bariér ve městě, čímž Daniel aktivně usiluje o zlepšení podmínek pro lidi se znevýhodněním. V Centru Paraple si velmi váží individuálního přístupu a vysoce kvalitní péče. Je pro něj srdeční záležitostí. Jedna z běžných činností, kterou chtěl Daniel s pomocí Centra Paraple opět dokázat, byla dovednost najíst se příborem a samostatně se svléct a obléct. Získal potřebnou sílu a novou techniku a i díky kompenzačním pomůckám a pravidelnému tréninku vše postupně zvládl.

 • 3.

  Lenka

  Lenka
  Autor: Paraple

  Lenka žije na Hluboké, je jí čtyřiapadesát let. Ve svých třiatřiceti letech měla jako spolujezdkyně vážnou autonehodu. V té době měla doma čtyřletého syna Adama. Kvůli poranění krční páteře se pohybuje na vozíku. Svou původní profesi instrumentářky na operačním sále musela opustit. Život se jí obrátil o sto osmdesát stupňů, ale role maminky malého syna se pro ni stala o to větším štěstím a motivací. Na traumata nezbyl čas, zvládla se věnovat i studiu na Jihočeské univerzitě, oboru sociální a charitativní práce. I s hendikepem žije velice aktivním životem. Pečuje o tělo i ducha. Poslouchá hudbu, navštěvuje divadlo. U knih a filmů ocení, když ji příběh zcela pohltí. Už čtvrtým rokem se otužuje a sem tam si obvyklý životní rytmus zpestří půstem. Dokáže se radovat z maličkostí. Syn Adam je její velikou oporou. Přestože studuje na vysoké škole, dokáže si najít čas, a tak společně cestují za zážitky, kulturou či dobrým jídlem doma i v zahraničí. Největší životní výzvou bylo pro Lenku vyrovnat se se znevýhodněním a vychovat ze syna šťastného člověka. Centrum Paraple vnímá jako nezbytnou součást svého života vozíčkáře, přátelský přístav se svými jistotami. Je jí radostí, oporou a údržbou.

 • 4.

  David

  David
  Autor: Paraple

  David je třicetiletý muž, který v roce 2017 utrpěl vážný úraz elektrickým proudem, kvůli kterému je závislý na používání vozíku. Žije v Praze. Má podporující maminku a bratra, vlastní rodinu zatím nemá. Pracuje na pozici IT support, kde uplatňuje své technické schopnosti. Mezi Davidovy koníčky patří lukostřelba a pravidelná návštěva posilovny. Před svým úrazem měl jasné cíle. Především chtěl dostudovat, najít si dobře placenou práci, a než si pořídí rodinu, prozkoumat svět. Toužil sjíždět divoké řeky nebo zdolat několik horských vrcholů. Nyní je jeho velkou touhou získat zlato na paralympiádě v lukostřelbě a založit rodinu. Má rád cestování, sledování filmů a seriálů a četbu. Jeho oblíbeným filmem je Útěk z věznice Shawshank a z četby knižní série Malazská kniha padlých. Když poprvé navštívil Centrum Paraple, byl v situaci, kdy nezvládl téměř nic. Stačily pouhé tři pobyty a stal se z něj, podle jeho slov, téměř soběstačný člověk, který potřebuje asistenci jen zřídka.

 • 5.

  Alice

  Alice
  Autor: Paraple

  Alici je čtyřicet dva let. Je diplomovanou všeobecnou zdravotní sestrou. Se svým manželem a dvěma dětmi žije v Brně. Alice se na vozíku ocitla před dvěma lety. Ne však v důsledku nějakého úrazu či nehody, ale onemocnění. Přesná příčina jejího stavu není známa, diagnostikována byla jako mrtvice míchy. Přestože se musela a musí vypořádat s mnoha výzvami, zůstává silná a plná životní energie. Mezi její zájmy patří kočky, psy, koně, květiny, pečení a ruční práce. Ráda také pomáhá dětem se znevýhodněním. I přes zdravotní omezení se věnuje rodině a intenzivně zkoumá hranice svých možností, kam až může zajít a co všechno je schopna zvládnout. Před svým onemocněním měla cestovatelské plány, kterých se nevzdává ani teď. Ráda by navštívila Island, Skotsko, Finsko, Švédsko nebo třeba Benátky. Ani omezení pohybu jí nezabránilo v užívání si přírody a pozorování její krásy. Alice vnímá Centrum Paraple jako oázu klidu a pohody, jako domov, kde je přijímána taková, jaká je. V Centru Paraple se setkává s lidmi, kteří mají srdce na dlani a vždy pro ni mají pochopení a vlídné slovo. Díky Centru Paraple Alice opět nachází chuť k životu a pomoc a podporu, kterou potřebuje.

  Fotogalerie
  32 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Eva Komárková: Hodně odvahy do života

(26. 11. 2023 09:52)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy