Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Zlaté glóby: Exploze Oppenheimera a dokonalých žen

/
 • Zlaté globy ovládlo životopisné drama Oppenheimer a samozřejmě krásné a dokonalé dámy.
  8. ledna 2024 ● 05:41

  Předzvěst Oscarů dokonána. Cenu Zlatý glóbus za nejlepší drama získal v noci na dnešek film Oppenheimer, a korunoval tak svůj velmi úspěšný večer při předávání těchto filmových cen v Los Angeles. Snímek Christophera Nolana o otci atomové bomby obdržel také ceny za nejlepší režii či mužské herecké výkony v dramatu pro Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr. 

 • 1.

  Oppenheimer na plné čáře

  „Byl jsem v rukou vizionářského režiséra, mistra,“ poděkoval Nolanovi po převzetí ceny za hlavní mužskou roli Murphy, který zaujal portrétem vědce Roberta Oppenheimera, jehož po značnou část života pronásledovaly ničivé následky jeho vynálezu. Za mužskou vedlejší roli v dramatu si cenu odnesl jeho kolega Downey Jr.

  Zlaté globy 2024: Cilliam Murphy
  Autor: ČTK

 • 2.

  Celkem pět cen

  „Pracovat na tomhle filmu byla neuvěřitelná zkušenost,“ řekla při převzetí ceny producentka Oppenheimera a Nolanova manželka Emma Thomasová, podle níž na začátku tvůrčího procesu nebylo vůbec samozřejmé, že se skutečně podaří natočit „tříhodinový povídavý film... o jedné z nejtemnějších událostí v našich dějinách“. Celkem film získat pět sošek.

  Vítězným snímkem Zlatých glóbů se stal film Oppenheimer.
  Autor: ČTK
 • 3.

  Chudáčci porazili Barbie

  Ve druhé nejsledovanější kategorii na 81. udílení Zlatých glóbů bodovala komedie Chudáčci, když porazila i kasovní hit Barbie, který šel do slavnostního večera jako jeden z favoritů.

  Zlaté globy 2024: Margot Robbie jako Barbie nezklamala.
  Autor: ČTK

  Chudáčci mají i cenu pro nejlepší herečku v komedii nebo muzikálu, a to díky výkonu Emmy Stoneové.

  Zlaté globy 2024: Nejlepší komedií si stali Chudáčci a porazili Barbie.
  Autor: ČTK

 • 4.

  Kasovní trhák

  Margot Robbie se ale nakonec také dočkala ceny – a sice v nové kategorii kasovních trháků film Barbie porazil Taylor Swiftovou, která vtrhla do kin snímkem ze zákulisí svého turné. 

  Zlaté globy 2024: Robbie Margot zazářila v nové kategorii - Kasovní trhák.
  Autor: Profimedia.cz
  Zlaté globy 2024: Robbie Margot zazářila v nové kategorii - Kasovní trhák.
  Autor: Profimedia.cz

 • 5.

  Nejlepší drama či komedie

  Mužskou hereckou cenu za hlavní roli v komedii či muzikálu si odnesl Paul Giamatti, který vynikl jako učitel ve snímku The Holdovers (Pozůstalí). Pro amerického herce je to už třetí Zlatý glóbus. Naproti tomu svůj první Zlatý glóbus obdržela Lily Gladstoneová za výkon v dramatu Zabijáci rozkvetlého měsíce.

  Zlaté globy 2024: Paul Giamatti ve snímku The Holdovers (Pozůstalí)
  Autor: ČTK
  Zlaté globy 2024: Paul Giamatti ve snímku The Holdovers (Pozůstalí)
  Autor: ČTK

 • 6.

  Neaglicky mluvený film

  Slavnostní večer přinesl radost také tvůrcům francouzského dramatu Anatomie pádu, který získal cenu za nejlepší neanglicky mluvený film. Jeho režisérka Justine Trietová spolu s Arthurem Hararim obdržela i Zlatý glóbus za nejlepší scénář.

  Zlaté globy 2024: Nejlepším neanglicky mluveným snímkem se stala Anatomie pádu.
  Autor: ČTK
  Zlaté globy 2024: Nejlepším neanglicky mluveným snímkem se stala Anatomie pádu.
  Autor: ČTK

 • 7.

  První velké ceny po skandálu

  Zlaté glóby v noci na pondělí odstartovaly hlavní sezonu udílení filmových cen v USA, která vyvrcholí 10. března předáváním Oscarů.

  Ceny v posledních letech zažily turbulentní období kvůli skandálům kolem Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která je uděluje. V roce 2021 se kvůli tomu ceremoniál Zlatých glóbů vůbec nevysílal a organizátoři byli nuceni přistoupit k reformám, které vedly mimo jiné k tomu, že počet lidí, kteří o cenách rozhodují, vzrostl z 90 na zhruba 300. Podle HFPA je mezi nimi skoro polovina žen a běloši nově tvoří jen menšinu.

  Zlaté globy 2024: Heidi Klum
  Autor: ČTK

 • 8.

  Hvězdná galerie

  Podívejte se do naší galerie, kdo si letošní Zlaté globy nenechal ujít. Opět to byla pěkná plejáda těch největších hvězd!

  Fotogalerie
  28 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy