První nostalgické zastavení otce a syna Svěrákových přišlo do kin 1. srpna 1991. Celovečerní režijní debut Jana Svěráka (56) Obecná škola pak získal nominaci na Oscara 1992 za nejlepší neanglicky mluvený film. Možná důležitější ale je, že na scénu přivedl oblíbené i začínající herce a dodnes těší diváky citlivým humorem, nadsázkou a malebnými obrazy. „Film byl původně psaný pro Vítka Olmera, který se jej zřekl. Barrandov se mě proto zeptal, jestli bychom to nedali klukovi. Byl to risk, ale on se na to tak důkladně připravil, že štáb ještě nikdy nezažil, aby produkce nestíhala režii,“ prozradil Českému rozhlasu Zdeněk Svěrák (85) o vzniku snímku, který je zároveň jeho osobní vzpomínkou na dětství v období po 2. světové válce.

Jan Svěrák popisuje tatínkovi Zdeňkovi další záběr. Spolu pak natočili řadu dalších snímků.
Autor: Blesk, Bontonfilm

Tříska přebil originál

Kromě skvěle vybraných dětských představitelů, kdy tehdy desetiletý Václav Jakoubek (41) byl pro hlavní roli Edy Součka vybrán z více než 1200 dětí, se na plátně sešlo i trio režisérů. Irena Pavlásková (61) coby svůdná paní tramvajáková, Karel Kachyňa (†79) jako školní inspektor a Jiří Menzel (†82) v roli gynekologa Kalabana. Všechny ale uchvátil Jan Tříska (†80) v legendární roli učitele, své první po návratu z emigrace. „Já když dneska vzpomínám na svého učitele, podle kterého jsem postavu napsal, už si ho neumím představit, Tříska mi ho přebil. Když vzpomínám na dětství, tak mě učí Tříska,“ řekl Svěrák. „Jmenuji se Igor Hnízdo!“ je také jedna z nezapomenutelných hlášek filmu, který doslova hladí už 30 let. Nabídku role poštovního úředníka ve filmu dostal i tehdejší ministr financí Václav Klaus, měl říct jen: „Zaplatili?“, na návrh ale nikdy neodpověděl.

Uniforma Igora Hnízda reálně nikdy neexistovala, kostým byl složen z několika různých.
Autor: Blesk, Bontonfilm

O čem učí Obecná škola

Příběh se odehrává v prvním „svobodném“ poválečném školním roce 1945–46 na pražské periferii. Desetiletý Eda tu se svým kamarádem Tondou zažívá nejrůznější klukovská dobrodružství. Ta ovšem nic neznamenají ve srovnání s čackými, hrdinskými činy, kterými se holedbá nový učitel – přísný, ale spravedlivý vlastenec Igor Hnízdo, jenž na stupínku sebevědomě vystřídá zhroucenou učitelku Maxovou (Daniela Kolářová, 74). Klučičí třídu fascinuje stejně jako ženy ve svém okolí, včetně Edovy maminky (Libuše Šafránková, †68). Ale skutečnějším hrdinou Edova života se nakonec ukáže být nenápadný, puntičkářský otec Souček.

Hlášky z filmu

• Žák Rosenheim: „Bít se nesmí, se řekne doma!“ – Igor Hnízdo: „Má pravdu ten chlapec. Tělesné tresty jsou na našich školách nepřípustné. Až na jednu výjimku. A tou je tato třída!“

• Otec Souček poté, co vejde do dveří celý od bláta. „Kde jsou moje blatníky?!“

• Ředitel školy: „Kdo z rodičů chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně.“

• Maminka Součková: „Takový hovory nemají pro dítě žádnou cenu. Ještě řekne před panem Chroustem, že je blbec.“ – Tatínek Souček: „Aspoň by se to konečně dozvěděl.“

Místo natáčení čeká demolice

Dřevěné pavilony dosud sotva stojící Na Slatinách v desáté městské části metropole, půjdou k zemi a místo nich tu vyroste moderní čtvrť. V minulosti v nich sídlila základní škola, dřevostavby patřily hlavnímu městu, ale v posledních letech je osídlili hlavně lidé bez domova. Na špatném stavu budov se podepsala léta bez údržby i požáry. Nový vlastník, jímž je developerská firma Horizon Holding, plán jejich demolice potvrdil už před třemi lety. Dnes trosky budov stále stojí, výstavbu zbrzdila i pandemie koronaviru. Jisté je, že místo, které se nikdy nestalo historickou ani kulturní památkou, zachováno nebude, jen na filmovém pásu.