Původně se jednalo o projekt, který spolu chtěli natočit ještě před válkou slavní V+W, ale nedošlo na něj. Jan Werich (†75) si ho tedy začátkem padesátých let natočil sám. Jiří Voskovec (†76) se s tím nikdy nesmířil a nazval ho prý „zjevnou budovatelskou pseudohistorkou“..., což také skutečně je. Na druhou stranu film zastihuje Wericha v nejlepších letech a je v mnoha scénách prostě skvostný.

Možná, že kdyby se film natáčel o deset let později, tolik budovatelských nesmyslů už by tam nebylo, ale je důležité připomenout, že v době, kdy prostý lid kolem císařova pekaře jásal nad tím, že „ten dělá to a ten zas tohle“, probíhala nejstrašnější etapa poválečných dějin plná politických procesů a justičních vražd.

Přestože je Císařův pekař a Pekařův císař oslavou reálného socialismu, tehdejšímu ministru kultury Zdeňkovi Nejedlému se film nelíbil a udělil za něj režisérovi Martinovi Fričovi (†66) dvouletý zákaz. Pár let si nezafilmoval ani sám Werich, a to dokonce i přesto, že za tento film dostal státní cenu.

Frič přitom původně tento snímek točit neměl, roztočil ho někdo docela jiný: režisér Jiří Krejčík (†95), muž, co stojí za válečným dramatem Vyšší princip či za komedií Pension pro svobodné pány. S rázovitým Werichem si do noty příliš nepadl a musel se od rozdělaného filmu pakovat. Film stál na svou dobu neuvěřitelných dvacet sedm milionů korun a o dalších deset se prodražil - právě výměnou režiséra.

VIDEO: Syn Jana Wericha (†75) Jiří Petrášek: Jsem odložené dítě! Lidé mi závidí vilu!

Video
délka: 06:43.81
Video se připravuje ...

Syn Jana Wericha (†75) Jiří Petrášek: Jsem odložené dítě! Lidé mi závidí vilu! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Nešetřilo se však ani na kostýmech: například kostým pro senilního vladaře Rudolfa II. šily šičky ručně celých šedesát hodin. Kostýmy z tohoto filmu proto po právu patří k nejstarším a nejcennějším, které má studio Barrandov na svém skladě. Zaujaly už mnoho zahraničních filmařů, kteří si je půjčili do svých projektů.

Na chyby v těchto divácky oblíbených filmech (a že jich tam je!), se můžete podívat na mall.tv. Nejde vždycky jenom o ty filmové, jako je stín kameramana či špatné, byť na svou dobu převratné triky, ale i o ty historické. Mnohé budovy či vynálezy, o nichž se postavy zmiňují, totiž za rudolfínské doby ještě ani neexistovaly...

VIDEO: Písnička Ten dělá to a ten zas tohle

Fotogalerie
28 fotografií