„Je to ostrý start. Fungujeme ve zcela jiném režimu. Skončila veškerá velká výroba, leccos bylo přesunuto, zastaveno, zrušeno. Ve zpravodajství se věnujeme výhradně koronaviru. Mnozí lidé pracují z domu a jsem rád, že je to možné, zdraví je nejpřednější ze všeho,“ říká Miroslav Karas.
Jaké jsou první dny v ředitelské roli?
Hektické, nepředstavitelné, neočekávané. Už jsem se nemohl vrátit do Moskvy, kde mám všechny své věci, protože je zavřená hranice a nelétají letadla. Zavolal mi generální ředitel a zeptal se, zda můžu nastoupit dřív. Souhlasil jsem a do Ostravy přijel dva týdny před plánovaným nástupem. S lidmi se seznamuju v trochu jiné situaci. Na chodbě nebo přes telefon a mail. Jsou zorganizovaní, vědí, co mají dělat. Jen je mi líto, že se s nimi nemůžu poznat v klidu. Vejít do kanceláří, podat ruku.
Na stres, změny a rychlý sled událostí jste nejspíš coby někdejší zahraniční zpravodaj v Rusku a Polsku zvyklý.
Díky novinářské práci jsem zažil mnoho okamžiků, které byly rušné a nepředvídatelné, mimořádné. V Rusku, na Ukrajině, Krymu i jinde jsem se dostával do situací, kdy musíte okamžitě reagovat, vyhodnotit situaci a jednat. Byl jsem ve válce, zažil jsem chvíle, kdy se kolem střílelo a umírali lidé, třeba kolega, který stál pár metrů od nás. Tím víc si uvědomuju, co se děje. I to, že nesu zvýšenou zodpovědnost za lidi kolem sebe.
Nač jste se právě teď zaměřil?
Seznámil jsem se s nejužším vedením a navštívil redaktory ze zpravodajství, kterým jsem poděkoval za to, co dělají. Protože odvádějí obrovský kus práce a jsem na ně hrdý. Doufám, že jsem je povzbudil. Jsem schopen jim pomoct, kdykoli budou potřebovat. Dělal jsem tu práci bezmála třicet let. A hned druhý den po mém nástupu se začala rodit myšlenka vzniku speciálního programu ČT3 pro seniory. Přípravě ostravského vysílání magazínu Život na třetí jsme věnovali opravdu hodně energie.
Vizitka: PhDr. Miroslav Karas
– rodák z Havířova, absolvent žurnalistiky Karlovy univerzity v Praze
– profesně začínal v Československém rozhlase, nejprve v redakci dětského vysílání, poté se stal redaktorem zahraničního zpravodajství a v roce 1992 zahraničním zpravodajem v Polsku. V roce 1998 přešel z veřejnoprávního rozhlasu do České televize, střídavě působil jako zahraniční zpravodaj ve Varšavě a Moskvě. Počátkem března 2020 zvítězil ve výběrovém řízení na post ředitele ostravského studia České televize.
– je ženatý, má dvě děti
– koníčky: rybaření na moři, chalupaření, dobrá četba