Krále zvířat Václav Marhoul dostal za své Nabarvené ptáče, které vytvořil na základě knižní předlohy polského spisovatele Jerzyho Kosińskéhoza nejlepší film a režii. V kategorii Nejlepší scénář jej frumfl Jiří Havelka s komedií Vlastníci.

Dalších sedm sošek Českého lva Marhoulovo drama obdrželo v technických kategoriích, a to mj. za kameru, zvuk a střih. Pohořel hlavní hrdina v podání Petra KotláraJitka Čvančarová v roli vedlejší.

Dramatický příběh malého Josky odstartuje snaha rodičů uchránit jej před vyhlazováním Židů. Tak se chlapec dostává k tetě na východoevropský venkov. Příbuzná však záhy zemře a hoch je nucen vydat se na cestu plnou nástrah, násilí a boje o holý život, který po konci druhé světové války vystřídá jiná náročná bitva…

Video
délka: 02:34.83

Václav Marhoul představuje oficální český trailer filmu Nabarvené ptáče Bioscop

Drama stálo balík

Film Nabarvené ptáče přišel na něco kolem 170 milionů korun, čímž se zařadil mezi nejdražší v historii naší kinematografie.

Česká filmová a televizní akademie Marhoulovo drama vybrala jako kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. V prosinci 2019 americká Akademie filmového umění oznámila, že postoupilo do užšího výběru deseti snímků. Naděje na nejprestižnější cenu zhasly v lednu 2020, kdy film nepostoupil do oscarové nominace.

V koprodukčním česko-slovensko-ukrajinském Nabarveném ptáčeti roli z našich herců dostali kromě Čvančarové také Petr Vaněk, Radim Fiala, Pavel Kříž či Filip Kaňkovský, ze zahraničních Stellan Skarsgård, Harvey Keitel nebo Julian Sands.

Fotogalerie
17 fotografií