Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Čechy milovaná pohádka Mrazík: 10 největších zajímavostí, o kterých ví málokdo!

/
 • Mrazík
  30. prosince 2022 ● 14:42

  Legendárního Mrazíka není třeba dlouho představovat, na českých obrazovkách se objevuje už více než 50 let. Pobavte se nejoblíbenějšími hláškami z této pohádky i pikantními příběhy z natáčení. Víte třeba, co zvláštního bylo na polibku, který dostala Nastěnka od Ivana?

  Pohádku o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky, bere velká část národa jako nedílnou součást Vánoc stejně jako kapra nebo bramborový salát.

  Hlášky z pohádky Mrazík

  Z Mrazíka se zkrátka za pět desetiletí stal pohádkový kult, jehož hlášky zlidověly a s oblibou je dodnes používáme. Jaké jsou ty nejoblíbenější?

  Nastěnku chci za ženu.
  Ty máš svaly, já mám čáry!
  Je ti teplo, děvče?
  Ha... Ivan, nečekán, nezván.
  Kožíšek je jako nový.
  Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem.
  Má matka jen jednu dceru má. A to jsem já!

  10 zajímavostí z natáčení

  Důvodů, proč Češi Mrazíka tolik milují, je ale víc. Výborné herecké obsazení, vynikající český dabing, krásná ruská lesní a venkovská výprava… Co však pro vás možná bude nové a neznámé, jsou některé perličky a okolnosti, které se s natáčením této pohádky pojí.

 • 1.

  Zákaz rodičů

  Nataliji Sedychové, která ztvárnila postavu Nastěnky, bylo v době natáčení čtrnáct let. Na konkurz se vydala tajně, bez souhlasu rodičů, kteří když se o tom dozvěděli, natáčení okamžitě zakázali. Režiséra filmu stálo mnoho úsilí, než je přesvědčil, aby svolili. Obměkčil je údajně zejména tučný honorář, který jejich dcera měla přislíbený.

  Mrazík
  Autor: www.csfd.cz/Gorky Film Studios

 • 2.

  Polibek

  Polibek, který Nastěnka dostane od Ivana, byl vůbec jejím prvním polibkem v životě

  Mrazík
  Autor: www.csfd.cz/Gorky Film Studios

 • 3.

  Louskání ořechů

  Roli Marfuši měla slíbenou úplně jiná herečka, když však režisér na konkurzu uviděl Innu Čurikovu, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, poslal svou původní favoritku domů. Scéna s louskáním ořechů navíc ve filmu probíhala naprosto živě a bez jakýchkoliv triků.

  „Nebyl to trik, jen momentální nápad,“ říká o louskání oříšků Inna Čurikova - Marfuša - dnes.
  Autor: archiv

 • 4.

  Komplex

  Herečka Inna Čurikova měla z role Marfuši později komplex, protože se kvůli ní stala terčem posměchu. Pohádku proto sama viděla jen jednou v životě.

  Mrazík
  Autor: www.csfd.cz/Gorky Film Studios

 • 5.

  Natáčení za polárním kruhem

  Kvůli nedostatku sněhu v okolí Moskvy se musel celý filmový štáb vypravit na poloostrov Kola, který leží v Murmansku, což je až za polárním kruhem. Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet filmu.

 • 6.

  Cibule levnější než jablko

  Když Marfuša sedí pod smrkem a čeká na Mrazíka, místo do jablka se musela z finančních důvodů zakousnout do cibule, která byla mnohem levnější.

  Pohádka Mrazík
  Autor: Youtube

 • 7.

  Hladoví herci

  V rámci úsporných opatření prý byla svatební hostina na konci filmu natřena petrolejem, aby z ní vyhladovělí herci neujídali.

  Mrazík
  Autor: www.csfd.cz/Gorky Film Studios

 • 8.

  Hosté ze svatby

  Svatba na konci filmu je skutečná. Vystupovali v ní svatební hosté ze svatby Georgije Milljara (Baba Jaga), kteří kvůli natáčení filmu museli být v kostýmech.

  Pohádka Mrazík
  Autor: Youtube

 • 9.

  Zima a pijavice

  Herci během natáčení doslova trpěli. Točilo se v nelidských podmínkách, takže denně mrzli, propadávali se do sněhových závějí, a v létě se zase někteří museli koupat v rybníce plném pijavic.

  Mrazík
  Autor: www.csfd.cz/Gorky Film Studios

 • 10.

  Milostné dopisy

  Po premiéře dostávala představitelka Nastěnky tisíce dopisů s nabídkami k sňatku. Režisér Alexandr Rou po ní chtěl, aby na všechny odepisovala, Natalija ale kvůli časové náročnosti odpověděla jen vězňům, protože se bála, že by ji některý z nich po propuštění mohl zabít.

  Skromný kokošnik nastěnky na začátku pohádky.
  Autor: Mrazík, Filmové studio maxima Gorkého

 • 11.

  Galerie

  Fotogalerie
  28 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 13

Babisova_drahota: Několikrát jsem ji viděl. Letos jsem ji vynechal.

(31. 12. 2022 00:09)

zuzakirsch: Letos jsem nebyla schopna se na to dívat. A tak to mám s víc věcmi, které mají souvislost s těmi píp píp píp píp.

(30. 12. 2022 22:23)

Klid:

(30. 12. 2022 18:34)

Klid:

(30. 12. 2022 18:33)

Klid: No…autor článku splnil zadaný úkol… zase nakydat na krásnou pohádku nějakou tu špínu… takový novodobý aktivní agitátorek …

(30. 12. 2022 18:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy