Zelenkův film se pohybuje na hranici politické satiry, fikce a filmu o filmu. Jeho důležitým prvkem je papoušek, který kdysi patřil jednomu z aktérů mnichovské dohody, francouzskému premiérovi Édouardu Daladierovi. Snímek letos dostal tři Ceny české filmové kritiky - za nejlepší film roku 2015, za nejlepší režii a scénář. Odnesl si také dva České lvy - za scénář a za střih.

Oscarový ceremoniál bude 26. února

Termín pro zaslání svých kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 3. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 24. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 26. února.

Na letošní Oscary ČFTA nominovala snímek Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka, který se nakonec nedostal do finálové nominace. Oscara v této kategorii získal maďarský film Saulův syn.

Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 14. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.

Ztraceni v Mnichově se dotýká dějinného tématu mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Édouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

Ztraceni v Mnichově - neotřelý, vtipný a chytrý film

"Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas například na Londýnském filmovém festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards," uvedl producent filmu David Ondříček.

Světová premiéra Zelenkova snímku natočeného podle jeho vlastního námětu a scénáře se uskutečnila 8. října 2015 na 59. ročníku Londýnského filmového festival. Do tuzemských kin film vstoupil 22. října.

Fotogalerie
9 fotografií