Námět vyšel z reality show

Autorkou knižní trilogie je spisovatelka Suzanne Collinsová, kterou námět na příběh napadl v noci, když přepínala televizní kanály, kde běžely zprávy z válečných zón a reality show. Napadl ji tak příběh o dětech, které bojují v aréně o přežití.

Děj knih se odehrává v blíže neurčené budoucnosti na území Severní Ameriky, která byla zdevastována válkou. V centru dění je město Kapitol, které terorizuje okolních 12 krajů. Ty se před lety vzbouřily, vzpoura byla však potlačena a aby si Kapitol udržel poslušnost, vybírá se každý rok ze všech krajů jedna dívka a jeden chlapec, kteří musí v přímém přenosu bojovat v aréně, dokud nezbyde jeden vítěz.

Katniss - oblíbená knížní postava

Hlavní hrdinkou je 17letá Katniss Everdeenová, která se do smrtících her přihlásí dobrovolně, místo své sestry. V aréně zvítězí, zachrání i chlapce ze svého kraje, Peetu a stane se tak v očích utlačovaných obyvatel symbolem naděje a odboje. Dívka se tak nedobrovolně ocitne v čele povstání. Kolik obětí bude muset přinést, aby mohla vyhrát nad Kapitolem?

I když Collinsová původně neplánovala vydat příběh jako trilogii, první kniha se hned po vydání stala trhákem, a tak vyšly ještě další dva díly. Fenomén Hunger Games je oblíbený po celém světě, zejména mezi mladými lidmi a postava Katniss byla nedávno zařazena mezi nejvýznamnější knižní postavy.

Filmová adaptace

Hollywood nečekal dlouho. Knihy byly sice tři, ale ta závěrečná byla rozdělena na dva díly, aby se zisky hrnuly. Kritici zrovna nepěli na filmy oslavné ódy, ale diváci se hrnuli do kin, a předpokládá se, že na poslední díl se pohrnou ještě víc.

Do hlavní role byla obsazena talentovaná a Oscarem ověnčená herečka Jennifer Lawrence. V dalších rolích se objevila řada známých a oceňovaných herců, jako např. Woody Harrelson jako bývalý vítěz her a alkoholik Haymitch, nebo Julianne Moore, která roli prezidentky Coinové přijala po naléhání svých dětí.

Jako Plutarch Heavensbee se už v druhém filmu objevil další oscarový herec Philip Seymour Hoffman. Ten během natáčení dvou závěrečných filmů zemřel na předávkování drogami. Sice už měl většinu scén natočenou, ale v závěru druhého filmu hraje jeho postava významnou roli a tvůrci si tak museli poradit bez něj. Jak to udělali, zjistíme už 19. listopadu.