Na sobotní korunovaci svého otce byl pozván i Harry (38), který se na slavnostním aktu objevil v doprovodu princezny Beatrice a jejího manžela Edoarda Mapelli Mozziho. Harryho manželka Meghan zůstala v doma v Kalifornii s jejich dětmi, Archiem, který v sobotu slaví čtvrté narozeniny, a s Lilibet.

Harry byl během korunovace ve Westminsterském opatství usazen ve třetí řadě vedle Jacka Brooksbanka, manžela princezny Eugenie, která je neteří krále Karla III. Harry s Brooksbankem se následně dali do hovoru a experti na odezírání ze rtů pro britský deník Express odhalili, že dvojice řešila hlavně Harryho nabitý program. Harry údajně odpověděl Brooksbankovi na neznámý dotaz „asi tři čtvrtě na čtyři“, přičemž Brooksbank odpověděl: „Opravdu, kdy?“.

Nervozita i radost

Předtím měl podle expertů na odezírání ze rtů králův mladší syn pronést zdvořilostní fráze jako „Ahoj“, „Dobrý den!“, „Rád vás vidím!“. To vše pronášel k dalším hostům ve Westminsterském opatství. Několikrát měl také Harry komentovat výzdobu uvnitř kostela.

Odbornice na řeč těla Judi Jamesová zase deníku The Mirror popsala, jak vnímala princův příchod do opatství. „Stále se usmíval těmi svými kulatými tvářemi a předváděl něco, co vypadalo jako taková namyšlená odvaha. Harryho chůze vypadala vesele, když si odhrnul jednu část saka, vydal se uličkou, přikyvoval, usmíval se, hýbal obočím a povídal si s lidmi okolo. Jako by světu signalizoval, že je sebevědomý a že je rád, že je zpátky,“ řekla médiu odbornice.

Podle ní nastaly během korunovace i momenty, kdy byl Harry nervózní. „Kousal se do rtů a olizoval si je. To naznačuje, že se mu do nervů začal pumpovat adrenalin," doplnila Jamesová.

Snaha o udobření? 

Na rozdíl od svého bratra, prince Williama s manželkou Kate,neměl Harry na starosti žádné oficiality. Zřejmě ve snaze udobřit rodinné vztahy byl Harry pozván na slavnostní oběd do Buckinghamského paláce. Nabídku ale Harry zřejmě odmítl, protože podle britského deníku Daily Mail krátce po skončení slavnostního obřadu opustil Londýn a letěl zpět do USA.

Tam se Harry před lety přestěhoval se svou manželkou Meghan. Od té doby princ opakovaně kritizuje královskou rodinu, popisuje chod uvnitř slavného rodu a v minulosti také vznesl závažná obvinění na adresu svého staršího bratra prince Williama a své nevlastní matky, královny Camilly.

Video
Video se připravuje ...

Okamžiky po korunovaci: Slavnostní průvod Karla III. Blesk TV a Reuters

Fotogalerie
79 fotografií