Harry a Meghan byli zrovna v Anglii, když Alžběta II. zemřela na skotském zámku Balmoral. Dostali dopředu zprávu, že se její poslední hodinka možná blíží, a tak Harry sedl na soukromý tryskáč a uháněl do Skotska. Meghan se k němu ovšem nepřipojila. Ukázala se až během smutečních akcí v Londýně.

Během pohřbu samotného ale zase byla docela skrytá. Harry kráčel za rakví po boku otce Karla III. i jeho sourozenců a svého bratra Williama (40), a to v rámci procesí z Westminsterského sálu do Westminsterského opatství. Zato Meghan přijela diskrétně limuzínou, jak náleželo dámám a omladině. Vůz takto vezl i královnu choť Camillu (75) spolu s vévodkyní Catherine (40) a jejími dětmi Georgem (9) a Charlotte (7).

Video
délka: 01:18.02
Video se připravuje ...

Rakev Alžběty II. dorazila k Wellington Arch. BBC News (Twitter)

A když se pak Meghan usadila v katedrále, ve druhé řadě za královnu Camillu, její fanoušci si pohled na ni moc neužili. Kamerám a fotoaparátům ji clonila veliká svíce.

Ale i sama vévodkyně se asi příliš ukazovat nechtěla, zvolila totiž černý klobouk s ohromnou krempou, který stínil její tvář.

Princové s ostudou bez uniformy

Další zvláštností v královském procesí byli Meghanin manžel Harry a jeho strýc, princ Andrew (62). Zatímco král Karel III., jeho nejmladší bratr Edward (58) a dokonce i sestra Anne (72) byli v důstojnických uniformách, Harry a Andrew oblékli obleky.

Přitom to z úzkého příbuzenstva byli jen oni dva, kteří osobně zažili válku: Andrew létal s helikoptérou ve Falklandské válce (1982), Harry bojoval na dvou misích v Afghánistánu. Jenže shodou okolností jsou to tito dva, kteří dělali Alžbětě vrásky svými skandály a aférami.

Pohřeb královny Alžběty II. - princ Andrew
Autor: Reuters

Harry se z královské rodiny stáhl dobrovolně, čímž přišel o čestné vojenské hodnosti, Andrew o ně přišel vinou své nevyjasněné role v kauze pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina. Oba zůstávají členy královské rodiny ve smyslu příbuzenském, pročež jim náleželo účastnit se pohřbu i kráčet za rakví, zato funkce v rámci monarchie nemají, takže při jiných akcích chybí.

Video
délka: 01:52.68
Video se připravuje ...

Fanoušci královny před Buckinghamským palácem Darina Jíchová

Fotogalerie
106 fotografií