Verdiktem o nejvyšší částce v dějinách britského soudnictví tak končí rozvod století. Svazek dubajského vládce, jehož majetek je odhadován na nejméně 280 miliard korun, a dcery jordánského krále Husajna (†63) byl přitom od sňatku v roce 2004 označován za šťastný. A tak všechny šokovalo, když Hája se synem a dcerou uprchla předloni v dubnu do Londýna a požádala o azyl. S šejchem se rozvedla a začal boj o finanční vyrovnání. Hája požadovala kolem 42 miliard korun, soud jí nakonec přiznal zhruba 40 procent této částky.

Peníze na ochranu

„Manžel představuje pro navrhovatelku trvalé nebezpečí,“ píše se podle BBC v úterním zdůvodnění rozsudku londýnského soudu. Ten už dříve uvedl, že šejch nařídil únos svých dvou dospělých dcer, princezen Šamsy a Latify, a zorganizoval zastrašovací kampaň vůči své bývalé manželce Háje. Nechal ji sledovat a také jí napíchl telefony. „Chci být svobodná a chci, aby svobodné byly i moje děti,“ shrnula svoje pocity princezna.

Vládce jí musí do tří měsíců jednorázově vyplatit 7,5 miliardy korun na údržbu jejích britských sídel, bezpečnostní opatření a také na pokrytí dluhů za nákup šperků a dostihových koní. Dalších 100 milionů korun zajistí dětem odpovídající vzdělání a kolem 330 milionů korun bude Hája dostávat ročně jako výživné, dokud Džalila (14) a Zayed (9) nedosáhnou plnoletosti. Zbytek závratné částky pokryje nejrůznější životní náklady princezny a jejích dětí, např. na ochranku a další zaměstnance včetně zdravotní sestry a chůvy. Jde koneckonců o členy panovnické rodiny, byť rozvedené.

Miliony vyděračům

Princezna Haja u soudu vypověděla, že vyplatila v přepočtu 210 milionů korun třem vyděračům, kteří odhalili její poměr s britským bodyguardem. Bývalý voják Russell Flowers sloužil Haje v roce 2016 a jejich spolupráce přerostla v milostný poměr. Aby zabránila skandálu, princezna raději vyděračům zaplatila. „Použila jsem peníze z účtu svojí dcery, jiné jsem tehdy neměla po ruce,“ přiznala Haja u soudu.

Podcast: Bál jsem se, aby Havlův pes nepokousal královnu, přiznal protokolář Sklenář

Video
délka: 15:43.96
Video se připravuje ...

Podcast: Bál jsem se, aby Havlův pes nepokousal královnu, přiznal protokolář Sklenář Jiří Marek

Fotogalerie
43 fotografií