Poslední měsíc prožil princ Philip v nemocnici, kde podstoupil celou řadu lékařských zákroků nepochybně s jediným cílem: co nejvíce prodloužit jeho život, jenž se už pomalu, ale jistě chýlil ke konci. Musel to cítit i sám vévoda z Edinburghu, jelikož tehdy požádal o návštěvu svého nejstaršího potomka, prince Charlese, následníka britského trůnu. Po odchodu ze špitálu byl princ evidentně rozrušený, dokonce se zdálo, že se ve voze, který na něj čekal před nemocnicí, rozplakal – a nyní je jasné, proč. Podle romanopisce Roberta Jobsona totiž absolvovali velice vážný, smutný rozhovor.

Na srdci měl totiž princ Philip jen tři důležité věci. V emocionálním rozhovoru u nemocničního lůžka vévoda prosil prince Charlese, aby se řádně staral o královnu, až on už bude pryč, a poučoval ho o tom, jak by měl vést královskou rodinu v následujících letech. Philipovi navíc po týdnech v nemocnici bylo už jasné, že se již ze svých těžkých nemocí nezotaví, tak třetí věcí, kterou požadoval po svém synovi, bylo přání jít konečně domů. Chtěl zemřít ve své vlastní posteli, za zdmi hradu Windsor, po boku své milované „Lilibeth“, jak oslovoval Alžbětu II.

VIDEO: Blesk Podcast: Smrt Philipa (†99). Na pohřbu bude kvůli Harrymu a Meghan dusno

Video
délka: 34:45.44

Blesk Podcast: Smrt Philipa (†99). Na pohřbu bude kvůli Harrymu a Meghan dusno Blesk

Není pochyb, že se otec a syn v posledních letech a zejména v posledních měsících hodně sblížili. Jejich vztah byl vždy velice napjatý, Charles ve své biografii popisoval, že vyrůstal v podstatě sám, jenom s chůvami, zatímco rodiče plnili své královské povinnosti, cestovali po celém světě a absolvovali jednu státní návštěvu za druhou.

Otec k němu byl navíc velice přísný a praktikoval takzvané „autoritářské rodičovství“. V dětství se jej následník trůnu prý i bál, jelikož jej zastrašoval a vysmíval se mu. Možná se Philip obával, že Charles bude vnímán jako slabý, a tak se jej záměrně pokusil ‚zatvrdit‘. To logicky vedlo v jednu dobu k jejich odcizení.

Byl to právě Philip, kdo trval na tom, aby Charles, stejně jako on, vystudoval skotský Gordonstoun, místo britské elitní školy Eton. Jeho alma mater byla totiž proslulá drilem a drsným přístupem, s velkým důrazem na venkovní život a fyzickou aktivitu. Pro Charlese to bylo utrpení, školu často popisoval jako „peklo na zemi“ a „vězení“, a rovněž byl často terčem šikany. Svému otci dlouho nedokázal odpustit, že jej nutil tam nastoupit.

Problém nastal i v době, kdy randil s Dianou Spencerovou (†36). Vzhledem k tomu, že se Charles tou dobou již blížil k 32 letům a k veselce se stále neměl, Philip mu údajně napsal dopis, ve kterém zdůraznil, že by měl buď navrhnout manželství s lady Dianou, nebo ji nechat jít. Charles uposlechl, manželství však šťastné nebylo a nakonec skončilo neslavným rozvodem.

VIDEO: Zemřel princ Philip (†99), manžel britské královny Alžběty II. (94): Jaký byl jeho život?

Video
délka: 07:08.42

Zemřel princ Philip (†99), manžel britské královny Alžběty II. (94): Jaký byl jeho život? Mall.tv

Nakonec ale oba muži našli společnou řeč a zjistili, že mají vlastně mnoho společného. „Oba se změnili,“ řekl podle britského deníku DailyMail zdroj z blízkého okolí královské rodiny. „V posledních letech mnohem více přijímali pohled toho druhého. Vždy se navzájem milovali - o tom nikdy nebylo pochyb. Ale byl tam hlubší respekt, a ten stále rostl. Sdíleli společné názory o budoucím směřování monarchie, o náboženských otázkách - dokonce i o životním prostředí. Oba věřili v mezináboženský dialog a v to, že otevřený a upřímný rozhovor může jen pomoci posílit jednotu a porozumění. Za poslední rok Philipova života si byli nejblíže, jak jenom mohli.“

Fotogalerie
73 fotografií