Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Přísné vánoční tradice královské rodiny: Komu dá Alžběta dárek a v čem má poslední slovo Philip?!

/
 • Vánoční tradice v královské rodině
  24. prosince 2020 ● 05:10

  Vánoce jsou v královské rodině velkou událostí s přejatými tradicemi i vlastními zvyklostmi. Proč se stromek zdobí až na Štědrý večer, kdo všechno dostane od královny Alžběty II. (94) dárek a čím se monarchové nejraději baví?

 • 1.

  Královna rozhoduje o dekoraci

  Až na „pokusné“ období v 60. až 80. letech, kdy královna zkusila slavit svátky na Windsoru, se Vánoce odehrávají vždy na panství Sandrigham. Tradiční sešlosti předchází velké plánování programu a výzdoby, jež svým příchodem na začátku prosince zahájí sama panovnice. Ta údajně schvaluje všechny ozdoby a ladí barevné kombinace, aby rodina přijela do nového, neokoukaného prostředí.

  Sandringham v Norfolku

   

 • 2.

  Vánoční stromek se zdobí poslední

  Poslední položkou na seznamu zdobení vždy zůstávají vánoční stromky. V Sandrighamu jsou k nalezení dva, jeden je živý, druhý umělý a zbarven do stříbrné. Podle letité tradice pomáhají královně na Štědrý den se zavěšováním ozdob a ornamentů vnoučata a pravnoučata. Hvězdu na špičku stromu vždy nasadí nejvyšší člen rodiny, princ Philip (99).

  Vánoce královny Alžběty II. v roce 2020: Šestimetrový vánoční stromeček má až z Norska.

 • 3.

  Dárky po čaji o páté

  Rozvrh rozdávání dárků se liší od většiny známých tradic. Zatímco například Česká republika nečeká a rozbalování probíhá již na Štědrý večer, mnoho evropských zemí včetně právě Británie si je naděluje na Boží hod (čili na první svátek vánoční) ráno. Monarchové si k předávce dárků zvolili také 24. prosince, nečekají ale do večera jako my – výměna pečlivě zabalených krabic probíhá už po odpoledním čaji.

  Královna a tři následníci trůnu se sešli, aby připravili vánoční pudink.

 • 4.

  1500 pudingů

  Kromě rodinných příslušníků se darů dočkají všichni zaměstnanci. Alžběta personál obdarovává vánočními pudinky, každý rok jich rozdá až 1 500. Podle oficiální webové stránky nejoddanější posluhovači obdrží navíc speciální dáreček vybraný přímo Alžbětou. Speciálního vánočního přáníčka s oficiální fotografií se také dostane širšímu rodinnému kruhu, neznámým příbuzným z pátého kolene a osobnostem politického světa. Královna vlastnoručně podepíše každé odeslané přání, bývá jich kolem 750-800.

  Britská královna Alžběta II.

 • 5.

  Ranní mše

  Na Boží hod vánoční čeká královskou rodinu tradiční pouť ke kostelu Sv. Marie v Sandringhamu, kde se koná ranní mše. Jedinečnou procházku nejvlivnějších Britů tradičně doprovází i fanoušci z širokého okolí, kteří si s monarchy chtějí potřást rukou a udělat fotku.

  Britská královna s rodinou (25. 12. 2019)

   

 • 6.

  Lov zvěře

  Po ranní mši se rodina připravuje na tradiční lov zvěře na pozemcích Sandringhamu. Mezi střílenou zvěř patří lišky, zajíci, jeleni, srnci, koroptve, bažanti nebo kachny. Občas se tato zvyklost přelije i do dalšího dne s menším, ale o to zapálenějším počtem rodinných příslušníků.

  Kate Middletonová vybírá stromek

 • 7.

  Vánoční projev

  Od roku 1952 promlouvá Alžběta ke svému lidu v tradičních vánočních projevech. Podle zvyklosti si jej musí vyslechnout také všichni členové rodiny přesně ve 3 hodiny odpoledne tamního času.

  I z Británie přišly vánoční pozdravy od královské rodiny.

 • 8.

  Hry a alkohol

  Nedílnou součástí vánoční atmosféry jsou hry. A těmi nejoblíbenějšími jsou hry pantomimické, při nichž ostatní hádají, co vybraný člen rodiny předvádí. Není tajemstvím, že během zábavy teče alkohol proudem.

  Princ Harry převlečený za Santa Clause

 • 9.

  VIDEO: Švorcová promluví 10 let po smrti! A po Ledeckém jde policie. Uspořádal ilegální koncert

  Video
  délka: 03:52.82

  Švorcová promluví 10 let po smrti! A po Ledeckém jde policie. Uspořádal ilegální koncert Bára Horáková, Lukáš Červený

 • 10.

  GALERIE

  Fotogalerie
  106 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Milla: Tak komu dá Alžběta dárek jsem se nedoz­vědě­la(kaž­dému?­Zato opět nesmyslné používání termínu monarcha v množném čísle.Jediný monarcha v britské královské rodině je Alžběta.Noa pro Villona-samozřejmě že Harry a Meghan žádným potřebným dětem nenadělovali,s názorem na Williama a Kate nelze než souhlasit,bohužel Harry a Meghan nejsou o nic lepší.Jen u mě mají víc sympatií protože způsob jak s nimi tisk zacházel byl opravdu hanebný.Je do jisté míry škoda že se jich zejména William nedokázal zastat,Harry byl jemu i Kate vždy věrným spojencem ale dalo se to čekat,bohužel oba jsou prvotřídně sobečtí a sebestřední a v minulosti i Harry používal tisk k útokům na ostatní členy rodiny.Když se ovšem ocitl na opačné straně naprosto to neunesl.Pomohl by si kdyby se podobným praktikám postavil a když už to nezajímá královnu mohl se pokusit o nápravu sám.Místo toho zvolil prásknutí dveřmi které nic neřeší,lhát se o nich nepřestalo a nepřestanea populárnější proto taky nejsou,spíš naopak.

(25. 12. 2020 05:22)

villon: Princ Harry je jako Santa Klaus boží. Asi budou nadělovat s Meghan dárečky potřebným dětem v Hollywoodu. William s Kate bohužel ve všem zaostávají, jenom se starají o vlastní PR nijak vydařenými akcemi (návštěva call centra záchranné služby bez roušek v době vrcholícího Covidu v Británii!!). Kde je láska a srdíčko, nechybí ani štěstíčko, jak se říká. A právě to spoustě "roajalistů" leží v žaludku, že je Harry šťastný i mimo impérium.

(24. 12. 2020 12:25)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy