Příbuzní hraběnku Bernadettu uložili za účasti nejbližších přátel a rodiny do hrobky ve středočeských Budenicích. Smuteční obřad se konal na malém hřbitově u lesa a sjeli se na něj významní čeští šlechtici.

Bernadetta pocházela ze šlechtického rodu Kinských, který byl vždy věrný českému národu i v dobách Hitlerových. S oblíbenou šlechtičnou se proto přišly stovky lidí rozloučit už v sobotu na mši v Kostelci nad Orlicí, kde má rodina zámek.

Rodina a přátelé pak přijeli na smuteční obřad v neděli. Rakev šlechtičny byla přikrytá vlajkou s erbem Kinských a posléze se skromnou květinovou výzdobou přesunuta do rodinné hrobky. „Místo květinových darů prosíme o laskavé poskytnutí příspěvku na dobročinné účely,“ znělo jedno z posledních přání dobrosrdečné hraběnky.

V chladném dni dorazilo na krátký obřad, proslov a tichou vzpomínku 20 lidí, mezi nimi i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (78).

Bernadetta se do rodu Kinských přivdala. Sama pocházela ze starobylého německého rodu Merveldt. S manželem, hrabětem Josefem Kinským, měla syny Františka a Antonína. Celá rodina prožila roky perzekuce za komunistů a usídlila se v Kostelci nad Orlicí, kde měla rodina znárodněný zámek. Po revoluci byl navrácen a manželé zdevastovanou budovu nákladně opravili.

Fotogalerie
14 fotografií