Přepychový zlatý kočár o váze 3 tun královna dostala jako dárek k osmdesátinám, ovšem vyjela si v něm poprvé až včera, tedy po osmi letech, a to na svůj každoroční proslov do Parlamentu.

Autorem skvostu, jehož cena je odhadována na v přepočtu 25,5 milionu korun, je australský designér Jim Frecklington (64), a právem se mu také přezdívá pojízdné muzeum historie. Je to za posledních 100 let teprve druhý kočár, který  královna užívá!

Tento v sobě ukrývá přes stovku fragmentů vzácných historických artefaktů, které jsou spojeny s klíčovými událostmi, jež se za posledních více než tisíc let ve Velké Británii udály.

Střešní dekorace
Ozdobné ornamenty na střeše kočáru zobrazují národní symboly Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska. Zdobení bylo vyřezáno do bukového dřeva, okováno mosazí a následně pozlaceno.

Lampy
Pozlacené lampy, jejichž vrchol zdobí replika imperiální koruny. Každá lampa má jiné sklo edinburghské výroby nesoucí britské státní symboly. Do lamp mohou být umístěny svíce nebo LED světla.

Dveřní madla
Pozlacené madla vyrobená na Novém Zélandu. Každé je ozdobeno 130 australskými safíry a 24 diamanty. Jsou uspořádány takovým způsobem, že dvě z nich pak uprostřed tvoří oči lva.

Dveřní panely
Vykládané relikviemi z britské historie jako např. dřevem z lodi Mary Rose, nábojem z bitvy u Waterloo a odštěpky z bunkrů na Západní frontě v 1. světové válce.

Elektřina
Baterie o síle 12voltů, která je uložena pod sedadlem doprovodu umožňuje vygenerovat dostatek elektřiny na několik hodin provozu kočáru.

Podvozek
Ručně vyroben z ocele a natřen zlatou barvou. Šest hydraulických stabilizátorů zabraňuje výkyvům a kožené řemeny spojené s navíjecím bubnem umožňují zvednout či snížit kočár.

Nosník
Nachází se pod kočárem a je vyroben ze 22 vrstev australského dřeva Corymbia Maculata, které je pak manuálně zahnuto tak, aby vyhovovalo konstrukci kočáru.

Koruna
Je vyřezána z dubového dřeva, jež pochází z nejstarší válečné lodi HMS Victory. Uvnitř ní se nachází kamerka. V maltézském kříži je pak ukrytá kapsle obsahující zlato, kadidlo a myrtu. Korunu obklopují čtyři lvi – stejně jako brány Buckinghamského paláce.

Oj
Je vyrobená z jasanu a měří bezmála tři metry. Zapřáhne šest koní, které kočí ovládá ze sedla (nikoliv z kabiny nebo kozlíku).

Lakování
Deset nátěrů vytváří zrcadlový povrch, který ve světle mění barvu.

Loketní opěrky
Pochází ze zábradlí bývalé královské lodi Britannia. Uvnitř jsou schována ovládání pro vytápění či elektrické stahování okének.

Sedadla
Jsou potažená více než 18 metry toho nejlepšího brokátu. Ozdobena jsou státním znakem a emblémy čtyř zemí Spojeného království.

Kola
Jsou sice ze dřeva, na nich je ale ještě nanesena speciální vrstva hliníku, což navrhl australský závodník Terry Sainty. Zároveň také mají ložiska, aby zajistily hladkou jízdu.