Oznámil to dnes španělský premiér Mariano Rajoy. „Jeho výsost král Juan Carlos mi právě sdělil, že předá trůn. Jsem přesvědčen, že pro změnu je to ten nejlepší okamžik,“ sdělil Rajoy. Panovníka k tomuto kroku prý vedou zdravotní důvody.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos je na trůnu skoro čtyři desetiletí a býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa. Jeho popularitou ale otřásl skandál kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry.

Král sám se pak stal terčem kritiky, když vyšlo najevo, že si tajně vyjel na nákladný lov slonů do africké Botswany. S ulovenými trofejemi se pak nechal fotit.

Tato fotka krále Juana Carlose u mrtvého slona vyvolala v monarchii obrovskou vlnu kritiky
Tato fotka krále Juana Carlose u mrtvého slona vyvolala v monarchii obrovskou vlnu kritiky
Autor: profimedia.cz

Ve Španělsku ho krom toho nikdo nenazve jinak než Don Juan. Jeho královskou postelí prý prošlo 1500 žen! Srdce milovníků spekulací zaplesají nad drbem, že jednou z nich měla být i princezna Diana! Spekulace potvrzují i fotografie z léta 1986, kdy španělská a britská královská rodina trávila společnou dovolenou na Mallorce. Charles a Carlosova manželka Sophia stojí na fotografiích vždycky trochu bokem. Ústřední je dvojice Diana a Juan Carlos, jako by oni dva byli rodiči dvou malých princů, Williama a Harryho, kteří se batolí kolem nich.

Průzkumy už několik měsíců ukazovaly, že si většina Španělů přeje, aby Juan Carlos odstoupil a trůn přenechal synovi Felipovi, který se těší důvěře dvou třetin Španělů, že monarchii dokáže opět pozvednout a vrátit jí její zvučné jméno.

Felipe má za manželku rozvednou bývalou novinářskou hvězdu Letiziu Ortiz, s níž se oženil v roce 2004. Mají spolu dvě dcery.