Alžběta II. (86) se zúčastnila i přes nachlazení tradiční vánoční bohoslužby v Sandrighamu v Norfolku, kde má venkovské sídlo. A mezi zástupy příznivců a gratulantů, kteří chtěli královně popřát hezké Vánoce, hýřila dobrou náladou.

Doprovod jí dělal manžel - princ Philip (91). Narozdíl od minulého roku, kdy mu účast znemožnila hospitalizace v nemocnici. A na mši přišli i další členové královské rodiny, včetně prince Charlese.

Chyběl však princ Harry, který je momentálně na armádním výcviku v Afghánistánu. A také jedna ostře sledovaná dvojice posledních dnů a týdnů.

William porušil tradici

Královnin vnuk princ William však tentokrát porušil tradici a strávil den s rodinou své těhotné manželky Kate v Buckleburry. A na bohoslužbu vyrazili do kostela svatého Marka v Englefieldu. I společně s Pippou Middleton, která se nechala slyšet, že Vánoce probíhají u nich doma v "blaženém klidu".

Královna však s tímhle Williamovým záměrem byla obeznámena předem. A nic nenamítala. Na paměti má nedávné zdravotní potíže Kate, kvůli kterým museli vézt mladou vévodkyni do nemocnice.

Královna poprvé ve 3D

Svůj tradiční vánoční projev pak královna natočila poprvé ve formátu 3D. Letos v něm vzdala hold sportovcům za to, že se na letních olympijských hrách v Londýně zasadili o "nádherné sportovní léto" a ostatním lidem umožnili zažít spolu s nimi "vzrušení a drama", oznámil Buckinghamský palác.

Letošní rok byl pro britskou královskou rodinu plný významných okamžiků. Nejen tím, že letosi v červnu oslavila 60. výročí od nastoupení na trůn. Narážela právě i na těhotenství vévodkyně z Cambridge.

Poprvé přitom o Vánocích k Britům v rozhlasovém proslovu promluvil v roce 1932 dědeček nynější královny Jiří V. Alžběta II. si tyto projevy, prodchnuté mnohdy náboženskou tematikou, píše sama. Obvykle v nich reaguje na současné otázky a čerpá z vlastních zážitků z uplynulého roku.

Fotogalerie
9 fotografií