Inventura garderoby je stejně žádoucí jako generální úklid bytu za kvartál. Ti, co dávají přednost nadčasovosti, to mají rozhodně lehčí než otroci trendů, z nichž jsou mnohé jepičí. A je málo pravděpodobné, že se vrátí, neboť jen výjimečně skončí v síni slávy, aby časem v pozměněné formě došly vzkříšení.

Jaký je klíč výběru?

Při restartu parády je dobré vědět, co se na módní scéně děje. Figuruje v momentální nabídce. A ještě důležitější je ctít svůj typ, možnosti postavy, věk, life styl. Také danou příležitost a možný dress code profese.

Ve hře je mimo jiné podzimní exhibice letních svršků ve správném vrstvení, rafinované formy ctěného minimalismu i silná invaze stylu vintage provokující k prověrce půd, luxusních second handů… A úplně nejjednodušší je zůstat u klasiky. Zejména tam, kde nositelům chybí módní názor, odvaha, mnohdy i vkus.

Jana Plodková: Kultivovaně ležérní black
Autor: Herminapress.cz

Jana Plodková: Kultivovaně ležérní black & white

Držitelka filmové ceny Český lev má módu ráda, vypěstovala si pro ni cit a extravagance se také nebojí. O to víc možná překvapí, že se základ její skříně odvíjí od ryze neutrálních barev a prim tu mají bílé košile všech délek a černé, úzké i široké, kalhoty. Důkazem je i volný, tuniku bez límce suplující svršek a nohu obepínající kožené nohavice s robustními polobotkami na traktorové podrážce stylově dotažené designovým batohem. Ano, takové kousky v garderobě pár let vydrží.

Známka: 1

 

Hana Heřmánková: Tradice versus trend
Autor: Herminapress.cz

Hana Heřmánková: Tradice versus trend

Rovný, postranními švy jemně tvarovaný živůtek, vycpávkami modelovaná ramena a široký lodičkový výstřih lemovaný nízkým chomoutem. Tříčtvrteční rukávy a na bocích nasazené sklady sukně rozvolňující se do zvonu. Adekvátně jemné šperky a subtilní lodičky na jehle - i toto je verze lady stylu, která sice může pro někoho zavánět naftalínem salonů švadlen, nicméně své místo obhájí s tím, že saténovým detailům by víc slušel základ hladkého materiálu a patky falešných kapes u sníženého pasu jsou vzhledem k těm reálným v boku sukně nesmyslnou parádou.

Známka: 2

 

Jitka Nováčková: Noblesní střízlivost
Autor: Herminapress.cz

Jitka Nováčková: Noblesní střízlivost

Netuším, zda tento model Česká Miss 2011, která se zatím dosti rozpačitě prosazuje v roli druhé moderátorky soutěže SuperStar, vlastní, nebo je spíš na gala party půjčený. Každopádně totálně jednoduchá, na nosném aranžmá látky postavená róba je protipólem zdobných toalet a přesto jí dramatičnost nechybí. A i když zdaleka ne každá žena inklinuje k minimalismu a ne každému typu nositelky svědčí, je tato kreace dalším příkladem nadčasové variace na elegantně strohé velké večerní.

Známka: 1

Emma Smetana: Fenomén jménem kostým
Autor: Herminapress.cz

Emma Smetana: Fenomén jménem kostým

Moderátorka zpravodajství Nova, herečka a duší filantropka Emma Smetana náleží k personám, jejichž styl odívání nemá pevnou základnu a lze jej charakterizovat jako neuchopitelně hravý. Emma osciluje od alternativy k nadčasovosti, které se týká i kalhotový kostým v pánském stylu se sakem na dvouřadé zapínání a širšími z klasiky vycházejícími nohavicemi. Jemné líčení, úprava vlasů prezentaci modelu stylově dotahují. Psaníčko je správně jednoduché, ale mezi hájené artefakty doplňků stejně jako boty bohužel nepatří.

Známka: 2

Aneta Vignerová: Glamour jednoduchost
Autor: Herminapress.cz

Aneta Vignerová: Glamour jednoduchost

Historicky poslední Miss ČR z roku 2009 se návštěv party rozhodně nezříká a v souvislosti s nimi, potažmo s jejími vztahy s muži se o ní především píše v médiích. A mnohem méně se pak zmiňuje fakt, že si s módou umí poradit. Její hry nejsou nijak osobitě kreativní, ale o to víc mají šanci inspirovat ostatní. Dobrým vodítkem jsou i strohé minišaty, na nich navrstvený, monolit černé rozbíjející, od jara do podzimu využitelný lehký olivový plášť a ze scény nemizí ani hladké kotníkové střevíce na podpatku.

Známka: 1

Václav Dejčmar: Sofistikovanost pro vyvolené
Autor: Herminapress.cz

Václav Dejčmar: Sofistikovanost pro vyvolené

Finančník, spolumajitel pražské galerie moderního umění DOX a mimo jiné i pořadatel prestižního týdne módy Mercedes - Benz Prague Fashion Week v praxi dokazuje z filmů spíš zažitý styl muže, jemuž v šatně visí řada stejných košil, jež jsou v případě Václava bílé a většinou pochází od oblíbené návrhářky Vivienne Westwood. Stejně vyhlížejí i černé kalhoty (většinou džínsového střihu) a ve stejné barvě vyvedené střevíce. Černá, antracitová, ve valérech šedé zbarvená saka jsou víceméně fúzí klasiky a kreativní alternativy z dílny luxusních značek. Ano, i toto funguje bez ohledu na sezónní trend.

Známka: 1