Dvaašedesátý ročník filmového festivalu Berlinale, na němž se promítne na čtyř sta snímků a osmnáct z nich bude soutěžit o hlavní cenu Zlatého medvěda, rozhodně už od počátku není na celebrity stříbrného plátna chudý a mnohé se na něm ještě do devatenáctého února objeví. Například sex-symbol řady žen, Antonio Banderas, Brit Christian Bale (držitel Oscara za vedlejší roli v sociálním dramatu Fighter), skvělá a charismatická herečka Uma Thurman. Také geniální, všem známá Meryl Streep (naposledy jako premiérka Thatcher v Železné lady), jež v Berlíně převezme Zlatého medvěda za celoživotní dílo.

Fotogalerie
6 fotografií

Šlehnout si Berlinale za to stojí

Berlinale nikdy není na první ligu hvězd filmového průmyslu chudé, i když tuzemské stars, jak to bývá, jsou i zde v přesile. Svým leskem je na společenském poli, módní podívané, jež k němu patří, suverénně souměřitelné s festivaly v Cannes či Benátkách.

To, co zatím českému divákovi více či méně známé hvězdy na mrazivé berlínské dlažbě a rudých běhounech v rámci tiskových konferencí, premiér a jejich afterparty předvádějí, (a jistě předvedou), je atraktivní a zejména velmi zajímavá přehlídka osobností, jejich stylu, vkusu, přístupu k módě, která image spoluvytváří.

Iluzi hollywoodských světel ramp s noblesou naplňující pár Brad Pitt a Angelina Jolie. Výstřednost pro vyvolené v podání Diane Kruger. Civilní inspirace z šatníku Juliette Binoche. Éru charlestonu evokující outfit v Tibetu narozené Číňanky Bai Ling – advokátky z Rudého labyrintu, kde hrál Richard Gere...

Náš Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech takovou show a konfrontaci bohužel neposkytuje. I když jej od Berlinale může přibližně dělit pouhých dvě stě padesát kilometrů. Přestože i on se každým rokem chlubí několika elitními osobnostmi ze světa kinematografie. A pár českých, modelkami doplněných celebrit na rudém koberci kráčí v modelech luxusních světových značek. Většinou konfekčních... Ale přiznejme si, že jde o tzv. čajíček. Zkrátka není to ono. Třeba někdy bude. Zatím si tedy užívejme show jménem Berlinale. Nejbližší česká filmová událost, Český lev, ani ty červené běhouny nerozvine...