VYPOČÍTAT SI VÝŠI ALIMENTŮ MŮŽETE ZDE!

Paní ministryně se snažila ulehčit život rozvedeným matkám, které s dětmi strádají a marně se u soudu snaží o úměrné, alespoň trochu důstojné výživné na rostoucí potomky. Jejich počet rozhodně není zanedbatelný.

A trpký pocit zažívají i matky, jimž bohatý exmanžel platí na děcka v porovnání s průměrem nadstandardní částku, nicméně případě jeho výdělků směšný pakatel. A ony spolu s dětmi bezmocně přihlížejí, jak si bohatý táta s partnerkou užívá, nově založenou rodinu hýčká. Ani takové případy nejsou výjimkou.

Proklamace a realita
Máme emancipaci. On a ona mají stejná práva, stejné šance ke kariéře. Teoreticky jistě. V praxi jsou většinou muži na stejných pozicích placeny lépe než ženy. Ani příroda si na emancipaci nehraje. Žena rodí děti, muž se stará o rodinu. V drtivé většině manželství zůstává matka s dítětem doma, protože otec vydělává víc.

Muži na mateřské dovolené jsou stále výjimkou a výjimkou jsou i tátové, kteří děti po rozvodu dostanou do výchovy. Ani střídavá péče není dodnes samozřejmostí. I přes všechny proklamace, řeči o rovných šancí pro všechny. Naše společnost se stále řídí zažitými archetypy rodiny. Přiznejme si to. I když zrovna hořkost, pocit bezpráví ve střetu s tímto myšlením nezažíváme.

Kdo hodí kamenem?
Společnost nefunguje ani v případě matek samoživitelek. Už fakt, že mají děti, které mohou být často nemocné, je při ucházení o práci znevýhodňuje. Navíc jsou i časově omezené. Musí odpoledne přijít domů, být u dětí, nakrmit je, uložit do postele...

I v navazování vztahů to mají matky samoživitelky složitější. Nemohou si hned tak vyrazit... Pocit hořkosti, beznaděje stoupá. Leckdy se zvrhne v nenávist. A exmanžel si to leckdy užívá: Máš to, cos chtěla. Já se nechtěl rozvádět. Ano, má co chtěla, i když je to relativně lepší, než žít v nefungujícím vztahu. Bez ohlednu a to, kdo je na vině. O psychickém domácím násilí nemluvě.

Je tu utahaná, popudlivá máma. Na nemoc si vybírá dovolenou, nervózně přemýšlí, z čeho zaplatí dětem hory, tábor, koupí boty, o nichž sní... Já nemůžu nic, on všechno, říká si. Jistě, nic není černobílé. Samozřejmě, že existují hysterické ženy a muži ochotni bývalé rodině v nouzi pomoci.

Faktem je, že se každé druhé manželství rozvádí. A zoufalých matek samoživitelek, jak už jsem podotkla, je spousta. Těm všem chtěla Daniela Kovářová pomoci.

Existuje řešení?
"Ženy i muži musí převzít odpovědnost za své chování. Každý, kdo si pořídí více dětí, musí počítat s tím, že mu zbude z příjmu méně," vysvětlila na ONLINE rozhovoru se čtenáři Blesk.cz Kovářová. Proti tomuto konstatování rozhodně není co namítnout.

Připomínám, že průměrná výše alimentů se nyní u nás pohybuje kolem 1650 Kč měsíčně. Soudy většinou určují výši v rozmezí 500 Kč až 4000 Kč. Kolik dítě dostane, je značně na libovůli soudce. A této zneužitelné toleranci chce Kovářová doporučujícími tabulkami zabránit. Alimenty na dítě by podle jeho věku měly činit 9 až 24 procent z platu.

Nic skandálního. V jiných vyspělých zemích tento výpočet funguje. Leckde, včetně glorifikované Ameriky se platí alimenty i na exmanželku. Rozvést se, znamená zchudnout... Bohužel u nás nebyl stanoven alimentační strop, ale ten by se dodatkem v parlamentu lehce vyřešil.

Nepříčetnost s otazníkem
Teoreticky tedy hrozí, že rozvedený muž se čtyřmi dospívajícími dětmi by odevzdal celou gáži. To jistě nikdo nepřipustí. Vlna rozhořčení vychází z faktu, že by měl rodič s alimentační povinností platit víc. Lásku k dětem máme, ale ať nám nikdo na prachy nesahá. Taky chceme žít.

Kupodivu v diskuzi čtenářských příspěvků, které na problém alimentů na Blesku.cz reagují, figurují ženy – nové partnerky rozvedených pánů. Tento návrh označují za trestnou výpravu na jejich muže mající děti z předchozích manželství. „Škodné na tom budou moje děti, pro ty nic nezbude,“ rozčiluje se nejedna čtenářka.

Tyto emocionální námitky chápu. Každý si přece hájí své. Nové alimentační povinnosti nám zničí rodinu, křičí řada žen. Zatímco řada jiných cítí naději, možnou úlevu. Každopádně ty, které protestují, si musí uvědomit, že si braly muže se závazky. Ty musí respektovat. Nelze vlastní, nově založenou rodinou vytěsnit tu bývalou. Anebo si takové chlapy neměly brát.

 


523323:nahled:false Chatovali jste s ministryní Kovářovou! Čtěte ZDE!