Prvním z důvodů byl režisér Lukáš Hlavica, se kterým se zná od FAMU a se kterým mají úzké pracovní i osobní vztahy. Hlavica inscenaci Dejvického divadla režíroval. Dalším důvodem je samotné Dejvické divadlo, které je Trojanovou domovskou scénou. A třetím důvodem byl Zdeněk Zelenka, kterého Trojan považuje za jednoho z nejlepších českých dramaturgů současnosti. "A divadlo a film, to jsou dvě strany, které mě tvoří. Bez nich bych to nebyl já," dodal Trojan před zaplněným sálem karlovarského divadla.
A v hledišti rozhodně nebyla nouze o slavná jména. Promítání filmu si nenechala ujít například Martha Issová s Davidem Ondříčkem, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo herec Petr Kostka s manželkou Carmen Mayerovou.
Film Karamazovi přinesl na filmová plátna úspěšné představení Dejvického divadla. Není pouhým záznamem představení, ale rozvíjí i vlastní minipříběhy. Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra.
Na počátku projektu Čestmíra Kopeckého a Petra Zelenky se strohým názvem Karamazovi byl záměr převést do filmu představení Dostojevského Bratrů Karamazových v podání herců Dejvického divadla a v režii Lukáše Hlavici z roku 2000. Aby však nevznikl jen obvyklý záznam inscenace, vymyslel Petr Zelenka filmový rámec. Zelenka se sám označuje pouze za adaptátora dejvického představení. Kromě nutných škrtů přidal postavu kapitána Sněgirova, roli Káti svěřil jiné herečce, upravil „kulisy“ a změnil kostýmy a spolehl se na sehraný herecký ansámbl.
Ivan Trojan Blesk
Sedminásobný držitel Českého lva Ivan Trojan patří k největším českým filmovým hvězdám posledních desetiletí, a to jak na prknech Dejvického divadla, tak na filmovém plátně nebo televizních obrazovkách. Před kamerou ztvárnil desítky rolí, často podivínů, ale zahrál si také televizního četníka nebo svérázného detektiva. Kromě Českých lvů získal i divadelní Thálii a Cenu Alfréda Radoka, loni dostal také výroční ocenění Asociace českých filmových klubů. Letos je Ivanu Trojanovi 60 let.