Kdysi se drželi za ruce, chodili i jezdili bok po boku. On četl v jejích očích sílu a vtip svých slov, ona mu byla vždypřítomnou oporou a obdivovatelkou. To už u manželů Havlových, zdá se, neplatí.

Václav a jeho žena Dagmar (58) se na sobotní oslavě Havlových 75. narozenin chovali očividně jinak, než dřív. Jakoby jejich vztah dusila aféra posledních dnů, kdy spisovatelka Irena Obermannová (48) oznámila, že měla s Havlem milenecký vztah. Paní Dagmar přijela sama a také sama odjížděla. Její muž ji následoval až za dvě a půl hodiny.

Náladu vylepšil alkohol

Od napnutých nervů, kdy před stovkami gratulantů musela hrát usměvavou hostitelku, si Havlová ulevovala popíjením. Když ji totiž fotoreportér Blesku čtvrt hodiny před dvaadvacátou hodinou zachytil při odchodu z oslavy, byla ve výborné náladě, pod kterou se podepsal alkohol. Dokonce ji lehce podpírala její kamarádka. Havel odjížděl až kolem půl jedné. Také příjezd proběhl odděleně – Havlová v sedm večer, Havel deset minut po ní. Ona hlavním vchodem, on zadním. Uvnitř byli manželé u sebe jen při oficialitách, většinou se ale každý v jiné části sálu. A s jiným okruhem známých.

Fotogalerie
21 fotografií

Na večírek v holešovické galerii DOX bylo pozváno na pět set hostů. Dorazila také někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová (74). „My jsme byli opravdu hrdí na to, že byl zvolen prezidentem republiky. Je jeden z mých nejlepších přátel. Nikdy jsem si nemyslela, že toto bude možné. Vašku, všechno nejlepší,“ řekla při svém proslovu. Oslavence obdarovala starožitným americkým kompasem.

Havel byl z počtu příchozích nervózní. „Čím jsem starší, tím jsem plašší. Já se stydím při každé možné i nemožné příležitosti. Stydím se i teď, že tu mám oslavu, že mluvím, že jsem poslouchán,“ řekl. Proslov pronesla také Dagmar a uhlobaron Zdeněk Bakala, který večírek platil.

DALŠÍ UNIKÁTNÍ FOTKY NAJDETE ZDE!

Mezi hosty nechyběla dcera Dagmar Havlové Nina, umělci, politici, Havlovi spolupracovníci, diplomaté a další zástupci veřejného života.

Ostuda jménem Brabenec

O pořádnou ostudu se postaral člen legendárních Plastiků Vratislav Brabenec. Nejprve se sápal na Madeleine Albright a pak ho ze země museli sbírat kamarádi. To známý bouřlivkák Pavel Landovský, který nemohl na "Vaškově párty" chybět, se proti němu v sobotu choval jako klidný beránek.

Video
délka: 02:15.12
360p 240p

Co přáli gratulanti Václavu Havlovi k jeho 75. narozeninám Jan Jedlička