Slovenská zpěvačka Misha vyhlásila válku kouření.

Sama prý sice v životě cigaretu v ruce nedržela, avšak nepříjemné zkušenosti s kouřením mají její blízcí. I proto se několikanásobná Zlatá slavice zapojila do kampaně proti kouření na základních školách. Podle průzkumů cigarety už vyzkoušela více než polovina slovenských žáků ve věku od 13 do 15 let.

"Zhrozila jsem se, když jsem se doslechla, že musejí soutěžit o nekuřáckou třídu už na základních školách... Že tak malé děti už mají cigaretu na denním pořádku, to je neuvěřitelné," řekla zpěvačka, která má vůči cigaretám odpor. "Nepamatuji si jediného spolužáka, který by kouřil," vzpomínala na doby strávené na základní škole.

Misha tvrdila, že sama si cigaretu nikdy nezapálila. "Jsem nekuřák, bojovník proti cigaretám, strašně mi vadí, že se kouří na veřejnosti," řekla zpěvačka, která se tak rozhodla podpořit aktivitu občanského sdružení Stop fajčeniu (Stop kouření). Do boje proti kouření se pustila i proto, že ztratila blízkého člověka, který zemřel na rakovinu plic.

Zpěvačka obdivuje všechny, kteří dokázali přestat s kouřením. "Znám lidi, kteří přestali kouřit. Když jsme bývali parta těsně po vysoké škole, ti lidé to dokázali omezit z víc jak krabičky denně na nulu. Musí to být asi těžké," řekla Misha, která nyní sklízí úspěchy s albem 13000krát.

V loňském průzkumu Světové zdravotnické organizace se na Slovensku ke zkušenosti s cigaretou přiznalo téměř 65 procent ze 4696 oslovených třinácti až patnáctiletých školáků. Více než 29 procent mladých přitom přiznalo, že začali kouřit už před desátými narozeninami. Jiný průzkum zase ukázal, že s věkem počet vykouřených cigaret stoupá. Podle odborníků sice v posledních letech počet vykouřených cigaret mezi mládeží přestal růst, v porovnání s minulostí ale kouří dvojnásobek děvčat.