Tygřice Antonie Ramba skončila v záchranné stanici, kterou provozuje organizace Four Paws v německém Maßweileru. „Loni touhle dobou mi vzali moji tygřici Antonii Rambu. Od té doby jsem ji až dodneška neviděl. Chápu, že jsem neměl papíry v pořádku a že mi ji vzali, ale domluva s ministerstvem životního prostředí byla, že mi ji odeberou, ale že se o ni budu moci starat, že ji budu moct vídat,“ postěžoval si smutný, naštvaný a bezmocný Karlos. Na vlastní pěst dokonce do stanice v Německu, kde by měla být tygřice umístěna, vyrazil.

Zavolali policii

„Místo aby mi ji ukázali, tak na mě zavolali policii, že tam nemám co dělat. Vůbec to nechápu,“ podivoval se zápasník, který spoléhal na dohodu a s úřady spolupracoval. Právě proto, aby tygřici mohl v budoucnu vídat.

„Měl jsem ji odmala a vychoval, tak mě to teď trápí. Prosil jsem je, ať mi třeba pošlou fotku, že žije a je v pořádku, ale ani to není možné,“ nechápal jednání organizace Vémola.

Žije vůbec?

Umístění tygřice do chovné stanice je spojeno i s finančními náklady. Vémola navrhoval, že by se na nich podílel a pravidelně platil za umístění tygřice, za což by občas obdržel alespoň její fotku. „Místo toho vyhlašují sbírky, jen aby mi ji nemuseli ukazovat. Začínám pochybovat, jestli ještě vůbec Antonie Ramba žije,“ řekl.

Video
Video se připravuje ...

Karlos Vémola – Vánoce a lvice Elsa David Turek, Daniel Kristl

Vémola chová ještě lvici, psa, pštrosy, žraloky, mývaly či krokodýly.

Plané sliby

Před rokem ministerstvo mluvilo jasně. „Pokud pan Vémola bude chtít vědět, jak se tygřici daří, může oslovit německý park. Stejně tak, pokud by chtěl zvíře v budoucnu navštívit. Záleží na domluvě s parkem,“ řekla po uspání a odebrání šelmy mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.

„Pro nás je zásadní, že celá situace proběhla bez problémů, a to s ohledem na samotné zvíře. Bylo to úplně bez komplikací a byl zajištěn komfort zvířete,“ dodala tehdy mluvčí s tím, že i když podmínky, v nichž tygřice u Vémoly žila, nebyly podle zákonů dostačující, sám Karlos se o zvíře staral dobře, a proto bude moct tygřici v Německu kdykoli po dohodě navštívit.

Proč mu ji zabavili?

„Pokud u zvířete chráněného Úmluvou CITES není prokázán původ a způsob nabytí, musí být zvíře odebráno,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. „Chovatel nebyl schopen doložit legální původ zvířete ani okolnosti jeho nabytí, tím porušil zákon o obchodování s ohroženými druhy. Navíc předložil falešné dokumenty o tom, kdo jsou rodiče tygra. Pro chov tygrů je zároveň nutné mít i veterinární povolení. Ani jedna z těchto podmínek nebyla splněna,“ dodal.

Fotogalerie
31 fotografií