Umělci si rozebrali vyznamenání: Trojan ani Vetchý neodešli s prázdnou!
-
Sváteční den 28.10., který nám připomíná Den vzniku samostatného československého státu, se neobešel bez vyznamenání z rukou prezidenta Petra Pavla (62). Mezi oceněnými bylo mnoho hrdinů, ale i celebrit, které za svou celoživotní práci tak získaly ocenění snad největší. Pojďte se s námi podívat, kdo všechno z umělců medaili Za zásluhy 1. stupně dostal!
- 1.
Ondřej Vetchý (62)
Jedním z oceněných byl herec Ondřej Vetchý. Medaili získal za zásluhy o stát v oblasti umění nejen jako divadelní a filmový herec, ale i jako podporovatel řady společensko-prospěšných aktivit.
- 2.
Helena Třeštíková (75)
Dokumentaristka Helena Třeštíková, kterou proslavil její časosběrný dokument o uživatelce drog Katka, byla také mezi vyznamenanými. Ocenění se pojilo nejen s její uměleckou tvorbou, ale i s její rolí pedagožky a člověka zaměřeného na mezilidské vztahy a sociální problémy. Maminka fotografa Tomáše Třeštíka a bývalá tchyně spisovatelky Radky Třeštíkové získala toto ocenění v 75 letech.
- 3.
Ivan Trojan (60)
Ivan Trojan si za svou celoživotní práci před kamerou odnesl také jedno vyznamenání z rukou prezidenta. Anděl Petronel z pohádky Anděl Páně předvedl tak skvělé výkony v oblasti kultury, že neodešel s prázdnou.
- 4.
Jaroslav Rudiš (52)
Nejen lidé z filmové branže byli ale ten večer přítomni. Literaturu zde letos zastupoval spisovatel, scenárista a textař Jaroslav Rudiš známý svým komiksem Alois Nebel, filmem Grandhotel či texty pro Kapelu Umakart či Priessnitz.
- 5.
Marie Rottrová (82)
Majitelka typického nádherného žesťového hlasu, Marie Rottrová, také letos neodešla s prázdnou. Lady Soul české hudby si odnesla medaili mimo jiné právě i za zásluhy v oblasti interpretace soulových písní.
- 6.
Dagmar Pecková (63)
Operní pěvkyně Dagmar Pecková, která vystupovala snad ve všech koutech světa, i v proslulé Carneige Hall, získala medaili Za zásluhy 1. stupně. Mezzosopranistka se zapříčinila o zásluhy v oblasti umění, a to hlavně ve své specializaci na interpretaci hudby období klasicismu a romantismu.
- 7.
Luděk Munzar (†85)
Posmrtně získal vyznamenání divadelní, televizní, filmový a rozhlasový herec Luděk Munzar. Zasloužilý člen Národního divadla a majitel medového hlasu, kterým okouzloval celou svou kariéru své fanynky, získal ocenění za zásluhy o stát v oblasti umění.
Cenu za něj převzala jeho dcera Barbora Munzarová.
- 8.
Jana Hlaváčová (†85)
Další vyznamenání in memoriam získala i manželka Luďka Munzara, Jana Hlaváčová. Herečka odešla pět let po smrti své lásky, ale oba byli aspoň takto jeden večer symbolicky spojeni.
Vyzdviženy nebyly jen její herecké zásluhy, ale právě i ty pedagogické.
- 9.
Petr Janda (82)
Medaile Za zásluhy 1. stupně byla udělena i Petru Jandovi, rockovému zpěváku a skladateli, dlouholetému frontmanovi skupiny Olympic, za zásluhy o stát v oblasti umění.
- 10.
Daniela Kolářová (78)
Jedna z hereckých legend, Daniela Kolářová, si tento sváteční večer také odnesla vyznamenání. Hvězda filmu Léto s kovbojem byla oceněna nejen za kulturní přínos, ale rovněž i za činnost v charitativní oblasti.
- 11.
Agnieszka Holland (75)
Režisérka, která přenesla na plátno příběh Jana Palacha v seriálu pro HBO s názvem Hořící keř, Agnizca Holland byla oceněna medailí Za zásluhy prvního stupně. Umělkyně a scenáristka působící jak v Čechách, tak v rodném Polsku se zasloužila o stát v oblasti kultury.
- 12.
Jaroslav Vostrý (93)
Medaile Za zásluhy 1. stupně byla udělena i panu profesoru Jaroslavu Vostrému, dramatikovi, dramaturgovi, režisérovi, publicistovi a spoluzakladateli Činoherního klubu za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství.
- Medaili Za zásluhy 1. stupně získal i Petr Dvořák, bývalý generální ředitel České televize a dřívější jednatel televize Nova. Ocenění získal na základě zasazování se o nezávislost médií.13.
Petr Dvořák (60)
- Držitel osmi Českých lvů za nejlepší kameru a Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii Vladimír Smutný se z pohledu prezidenta také zasloužil o stát v oblasti umění. Podílel se na snímcích jako Nabarvené Ptáče, Tobruk, Kolja, Výchova dívek v Čechách či Tmavomodrý svět.14.
Vladimír Smutný (82)
- Světově proslulému tanečníkovi, choreografovi a spoluřediteli Nizozemského tanečního divadla, kterého znají milovníci tance po celém světě, prezident sice medaili neudělil, ale zato mu propůjčil Řád bílého lva, který je snad oceněním ještě vzácnějším. Průřez jeho tvorbou, nazvaný Mosty času, uvádělo dlouhou dobu Národní divadlo jako poctu tomuto tvůrci.15.
Jiří Kylián (77)
- Literární tvorba nebyla tento rok opomíjena a druhou autorkou, která získala letos medaili, byla i spisovatelka a literární historička Radka Denemarková, která se proslavila románem Peníze pro Hitlera.16.
Radka Denemarková (56)
- Autorka bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická se připojila k oceněným. Konkrétně za navrácení identity hornickému Karvinsku, které ve své tvorbě tematizuje.17.
Karin Lednická (55)
- 18.
Galerie