Tehdy ještě student DAMU se zřejmě domníval, že se o něj tajní zajímají právě kvůli tomu. Nevěděl, že ho StB může potřebovat kvůli tomu, že mluvil několika jazyky. Už jako nadějný zpěvák vyjížděl do kapitalistické ciziny a měl kontakty na emigranty žijící v západním Německu. A jak vyplývá ze záznamu pohovoru vedeného 10. září 1964 za účelem zjištění možností jeho využití pro ministerstvo vnitra kapitánem Antonínem Krupičkou z 4. oddělení Krajské správy MV, nechali ho při tom.

Mrtvá v kuchyni

„Celkový pohovor byl s Lauferem veden jen povšechně a on také začal sám hovořit o tom, že má takové podezření, že byl na něj podán k nám nějaký anonymní dopis,“ zaznamenal kapitán Krupička.

„Mimo jiné se svěřil s tím, že již je to několik let, kdy se seznámil s jednou dívkou, jejíž jméno neuvedl, přišla k němu do bytu v době předvánoční, a když se ráno probudil, zjistil, že dívka, které poskytl lůžko, nebyla v místnosti a zjistil dle zápachu, že v bytě uchází plyn, vyskočil z postele a našel ji v kuchyni otrávenou,“ stojí tam doslova popsáno takto dlouhým souvětím.

Neprokázaná vina

K tragédii došlo o Vánocích 1963. Mladý zpěvák se údajně snažil nešťastnici poskytnout první pomoc a pak ve stavu beznaděje vyběhl ven, kde potkal svého bratra. Ten zavolal lékaře a Veřejnou bezpečnost (tehdejší policie – pozn. red). „Sám případ nehlásil, ale ihned se s ním svěřil svému bratru, který případ oznámil Bezpečnosti. Jelikož mu nebyla prokázána žádná vina a účast na sebevraždě, nebyl za to nikterak trestán a ani nebylo proti němu vedeno jiné trestní nebo soudní řízení,“ píše se o Lauferovi ve svazcích StB.

44 schůzek, 17 zpráv...

Krycí jméno Vostrý si podle estébáků zpěvák zvolil sám. „Po dobu spolupráce s ním bylo uskutečněno celkem 44 schůzek, z toho podal 17 agenturních zpráv,“ stojí v záznamech StB. „Získané zprávy lze hodnotit jako dobré, mající bezpečnostní charakter,“ zhodnotil kapitán Krupička. „Povahově je mírný, avšak dosti ješitný, drzý, umí se vetřít do různých společností na jeho úrovni. K orgánům ministerstva vnitra má celkem dobrý vztah a je schopen plnit úkoly v rámci svých možností. Má kladný poměr ke spolupráci a v jednání je seriózní. V některých případech je dosti aktivní a v tomto směru je nutno jej usměrňovat...“ zapsali si estébáci do záznamů o svém informátorovi.

Spolupracoval, ale nepodepsal

Při pohovoru byl zpěvák vyzván, aby volnou formou napsal prohlášení o svém dobrovolném styku s orgány ministerstva vnitra a o zachování mlčenlivosti. „K tomuto měl Laufer výhrady, což zdůvodňoval tím, že je zbytečné, aby něco psal, neboť je přece samozřejmostí, že o tomto nikdo s nikým nesmí hovořit,“ zaznamenal kapitán Krupička, který argumentoval tím, že je to služební přísaha a že je to v tomto případě vyžadováno. „K tomu (Laufer – pozn. red.) podotkl, že v životě mimo smlouvy a šeku nic nepodepisoval, a kdyby neměl o spolupráci zájem, že by nám to řekl hned. Domnívá se, že stačí dát čestné slovo a ruky podání, a to je dostatečná záruka,“ uzavřel kapitán.

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Josef Laufer: Mohl být českým Belmondem, pak na něj padl stín... Videohub

Zarputilý antibolševik?

Laufer se po revoluci důrazně bránil, že by měl s minulým režimem cokoliv do činění. „Nikdy jsem nebyl v komunistické straně a nikdy estébákem. Krista Pána! Já jsem byl zarputilý antibolševik, vždyť mě kvůli tomu málem vyhodili z DAMU, když jsem odmítl vstoupit do strany! Já mám čistý svědomí. Nikdy jsem nikomu neublížil, naopak pomáhal. Nedonášel jsem! Můj bratr emigroval,“ dušoval se zpěvák v rozhovoru pro Blesk v roce 2019.

Dcera: Byl v kómatu, ale ne na přístrojích...

Podle dcery Ester její otec nebyl v nemocnici na přístrojích. „Táta zemřel přirozenou cestou na srdeční zástavu. Teď bych asi ráda uvedla na pravou míru, jak to bylo. Čtyři roky byl v kómatu, ze kterého se neprobral. Byl to vegetativní stav. Nebyl na přístrojích, ale neprobral se k vědomí. V každém případě nebyl v umělém spánku,“ prohlásila pro web extra. cz. V rozhovoru také poděkovala lékařům v motolské nemocnici, kteří se o jejího tátu od roku 2020, kdy při operaci srdeční chlopně upadl do kómatu, starali.

Pohřeb jen pro nejbližší

Zpěvákova dcera Ester (54) už oznámila, jak bude vypadat poslední rozloučení. Dostanou se na něj jen rodina a přátelé. „Poslední rozloučení bude neveřejné,“ potvrdil i vedoucí produkce a PR manažer Divadla Broadway Stanislav Běle. Právě na této scéně mnohokrát Laufer v posledních letech vystupoval. „V pasáži našeho divadla je pietní místo s fotografií pana Laufera, lidé tam zapalují svíčky a nosí květiny,“ doplnil Běle.

Fotogalerie
53 fotografií