Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

7 nej momentů z pohřbu Marie Poledňákové (†81): Zdrcená Eliška Balzerová, přiznání Harapese a tajemné květy na rakvi

/
 • Poslední rozloučení s Marií Poledňákovou
  Aktualizováno - 16. listopadu 2022 ● 14:50
  15. listopadu 2022 ● 13:30

  V úterý 15. listopadu se rodina, kolegové a veřejnost naposledy rozloučili s režisérkou Marií Poledňákovou (†81). Na herečkách, které obsadila do svých komedií, byl vidět smutek. Řečníci před rakví prozradili, co vše pro ně autorka komedie století S tebou mě baví svět znamenala.

 • 1.

  Obří stolička z modrobílých květů

  Před rakví byla spousta věnců, jak od rodné vísky Nepomuk, nebo obce Martince, nezapomněla filmová společnost Falcon, ale velkou pozornost budil výtvor z modrobílých květin. Na první pohled andělská křídla, ale pak všem došlo, že to je obří stolička připomínající komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

  Tento věnec poslala agentura BonumFinem, která se o režisérku po mrtvici starala.

  Tato agentura pro domácí zdravotní péči poskytuje standardní i vysoce specializované zdravotní a ošetřovatelské služby v domácím prostředí klientů.

 • 2.

  Holubová rozesmála smuteční hosty

  Dámy a pánové, omlouvám se, ale nemám sílu k vám promluvit a utěšit vás. Milá Marie, tato slova jsou určena tobě, kdybych nebyla vyzvána, abych tady promluvila, řekla bych toho víc, kdybych je v tichosti říkala v lavici. Mám tě ráda, nikdy na tebe nezapomenu a děkuju. Byla jsi pro mě žena plná překvapení, když jsem jako mladé děvče viděla tvé filmy, nikdy mě nenapadlo, že se hned třikrát objevím v tvých filmech," řekla u řečnického pultu herečka Eva Holubová.

  Staly jsme se přítelkyněmi, i když jsme se někdy v něčem neshodly, ale to k přátelství patří. Víc už ti, Marie neřeknu, víc až před spaním. Nezapomenu, jak jsi mi při natáčení půjčila podprsenku a lítala jsi tam jak na chmelu,“ rozesmála hosty vzpomínkou Holubová.

  Herečka pod režisérskou taktovkou Marie hrála ve snímcích - Líbáš jako Bůh, Líbáš jako ďábel a Jak se krotí krokodýli.

 • 3.

  Harapes dostal roli bez konkurzu

  Dámy a pánové, nepřednesu tady královskou řeč, jediné, co mohu přidat, je vzpomínka na paní režisérku Marií Poledňákovou. Přišla za mnou do Národního divadla, zda bych nebyl poradcem při natáčení role z baletního prostředí. Nakonec mi řekla, abych si to zahrál sám,“ pronesl k smutečním hostům Vlasta Harapes, který hrál baleťáka v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

  Poprvé jsem dostal roli bez konkurzu. Ona byla velmi statečná, skvělá, ještě loni jsem s ní mluvil, ale byla už v takovém kritickém stavu, bylo to smutné,“ dodal bývalý baleťák.

 • 4.

  Nejlepší přítelkyně Ulla

  Mezi prvními přišla režisérčina nejlepší kamarádka Ulla Kesslerová (71), která žije v Itálii. A byla také u jejího skonu.

  Spěchala jsem, chtěla jsem Marii na poslední cestě vyprovodit. Měla jsem ji moc ráda. Znaly jsme se šestnáct let - od šedesátin našeho kamaráda Vlastíka Harapese,“ řekla Blesku hvězda filmů jako Křehké vztahy, Fešák Hubert či Řetěz. „Zažila jsem v pondělí poslední chvíle i s Petrem. Je to dar - vyprovodit blízkou duši…“ přiznala dojatě Ulla, jež navštěvovala Marii při svých cestách do Česka pravidelně.

  Ulla je exmanželkou skladatele Petra Hapky (†70), žije v Římě, kde se narodila i jejich jediná dcera, zpěvačka Petra Hapková (40). Společně přišly na pohřeb.

 • 5.

  Bílá kytice na rakvi

  Režisérka měla blízko k Itálii, její srdce si získal podnikatel a hudebník Mariano. Dokonce si spolu postavili vilu, v níž režisérka 8. listopadu zemřela. Ale ani jeden se nechtěl vzdát své rodné země, a tak se po 15 letech z milenců stali přátelé.

  Mariano byl nejen úspěšný stavitel. Podporoval muzikanty, byl mecenáš, dělal charitu. To vše Marii velmi imponovalo,“ konstatovala Ulla. Právě ona musela v úterý po Mariině smrti oznámit Marianovi, že jeho milá odešla na věčnost. A to v domě, kterému vdechl svůj styl.

  Na rakvi byla obří kytice z bílých květů, ale bez stuhy se jménem. Je tedy možné, že jsou od Itala Mariana, který ale v síni chyběl. Od syna Petra nebyla, jeho věnec visel před rakví a kromě jeho jména na něm stálo jméno přítelkyně Hanky a syna Vaška.

 • 6.

  Slzy Balzerové a Boudové

  Velmi emotivně poslední rozloučení nesly herečky Eliška Balzerová a Nela Boudová.

  Láska k životu, obrovský nadhled a obrovská moudrost. Vzpomínám na Marii tak, že měla opravdu velmi ráda herce. Zajímali ji oni jako lidé, nejen jako herci. Byla skvělá,“ zavzpomínala na režisérku herečka Nela Boudová pro tn.cz.

  Eliška i Nela nedokázaly udržet slzy a nechaly jim volnost...

 • 7.

  Netradiční zajíždění rakve

  Po všech smutečních projevech se na obrazovce objevil sestřih z jejích slavných komedií. Bylo hodně záběrů s dětskou hvězdou Tomášem Holým (†21), který tragicky zemřel. A právě talent Tomáše Poledňáková objevila.

  Během sestřihu pomalu zajížděla rakev a zatáhla se opona. Většinou se tak děje při nějaké písni, ale syn vybral tento způsob.

  Potlesk trval dlouho a byl bouřlivý... Čest režisérce!

  Video
  Video se připravuje ...

  Marie Poledňáková (†81): První dáma československého filmu, která objevila Tomáše Holého Videohub

  Fotogalerie
  192 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

bursik: Na to že byl pohřeb přístupný veřejnosti bylo žalostně málo truchlících.Kde trčela Issová a Vojtek co neumí hrát a dostali prostor v líbáš jako Bůh . Langoš nikde . Fotografové neměli co fotit tak fotili pohřební kvitka.A Bartoška také nic moc ,hlavně kouřit cigára všude.

(16. 11. 2022 10:12)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy