Před 50 lety měla Markéta Světlíková – holka krev a mlíko, dobře našlápnuto do filmového světa, ale své devizy neproměnila. Představitelka Jitky Pažoutové pak už hrála jen malé role, například servírku v Holce na zabití a pak ještě sekretářku v Partě hic. Vystudovala státní konzervatoř a nějaký čas vedla Divadlo dětí na pražské Malé Straně. Nyní působí hlavně jako režisérka a pedagožka, pracuje pro divadelní spolek Doveda.

„Někdy je to učení v podstatě režisérská práce, někdy je zase to režírování učitelská práce. Já to vlastně nerozlišuju a dokonce ve své práci ani nerozlišuju, za co jsem, nebo nejsem placená. Dělám prostě to, co mě baví, někdy zadarmo, někdy za peníze, někdy jako zájmovou činnost, někdy jako povolání,“ prozradila nedávno pro Svitavský deník.

Nechce mluvit

Markéta Světlíková jistě v duchu vzpomíná na svou první slavnou roli. Ale už se nechce o své vzpomínky na dívku, která bojovala s kily navíc, s nikým dělit. Ani smrt scenáristy Stanislava Rudolfa, který ji navždy proslavil, na tom nic nezměnila. „Omlouvám se, ale již delší dobu neposkytuji vyjádření k čemukoli,” napsala Markéta Blesku.

Splňoval představy

Má tu roli dodnes rád. Přitom je to už padesát let, co hrál Vítězslav Jandák (74) atleta Honzu Koubka ve filmu Metráček. „Bylo to od Stanislava Rudolfa lidsky napsané,“ říká. „Přihrála mi ji tenkrát Helena Růžičková, dovedla mě k režisérovi Joskovi Pinkavovi,“ řekl herec Blesku. „To je přesně on, řekl režisér, když se na mě podíval. Přečetl si Rudolfovu knihu a usoudil, že se typově hodím,“ dodal herec.

VIDEO: Rath je venku z vězení! Vémola oznámil rozchod. A kauza Djokoviče pokračuje

Video
Video se připravuje ...

Rath je venku z vězení! Vémola oznámil rozchod. A kauza Djokoviče pokračuje Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
12 fotografií