Čtvrtek 9. prosince 2021
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno -1°C

Metály do showbyznysu: Bohdalová Zemanem vyznamenaná už podruhé, otec Chalupářů Filip, skladatel Vágner

/
 • Kteří umělci dostanou vyznamenání od Miloše Zemana?
  28. října 2021 ● 20:00

  Vzhledem k už bezmála třítýdenní hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana (77) v Ústřední vojenské nemocnici, se letos poprvé zrušilo slavnostní předávání vyznamenání, které se koná vždy 28. října. To se přesunulo na začátek ledna příštího roku, a tak Hrad alespoň zveřejnil seznam všech, kteří budou opožděně vyznamenáni. Mezi elitou je i několik známých umělců v čele s Jiřinou Bohdalovou (90). Ta bude vyznamenána již podruhé!

  Každý rok od doby, kdy je Miloš Zeman (77) prezidentem České republiky, předává na státní svátek 28. října připomínajícího den vzniku samostatného československého státu vyznamenání vyvoleným lidem, kteří jsou dle jeho uvážení přínosem pro stát. 

  V seznamu třiceti vyznamenaných pro letošní rok, kteří pro špatný stav Miloše Zemana dostanou své metály až na Nový rok, tedy 1. ledna 2022, kdy se doufá, že bude prezident již dávno nejen propuštěn z nemocnice, ale i schopen plnit svoji funkci, figuruje i několik jmen z řad českého showbyznysu.

  První z nich z jmenného seznamu je herečka Jiřina Bohdalová, které bude udělen Řád bílého lva za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění. Bohdalová se netají tím, že se s prezidentem léta přátelí a dokonce ho veřejně podporovala i během obou prezidentských voleb. Když v květnu letošního roku slavila úctyhodné 90. narozeniny, Zeman ji pozval na hrad a obdaroval kyticí symbolických 90 rudých růží. S ním tam pak herečka proklábosila celé odpoledne a domů jela taxíkem až kolem osmé hodiny večer.

  Nutno připomenout, že to není první státní vyznamenání Jiřiny Bohdalové. Jedno už si od Zemana vysloužila před 8 lety, kdy dostala medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

  Jiřina Bohdalová podporovala Zemana v jeho kampani
  Autor: Foto Blesk - Ladislav Křivan

 • 1.

  František Filip (†90)

  In memoriam bude prezidentem Milošem Zemanem vyznamenán medailí Za zásluhy I. stupně v oblasti kultury a umění i legendární režisér František Filip, který letos v lednu podlehl covidu krátce po svých devadesátých narozeninách. Mezi jeho nejznámější počiny patří seriály Chalupáři, Zlá krev či Byl jednou jeden dům.

  František Filip
  Autor: Foto: archiv Blesku

 • 2.

  Vladimír Komárek (†76)

  Dalším vyznamenaným umělcem, který je též po smrti, bude malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek. Svojí malířskou tvorbou Vladimír oživil slavnou tradici české imaginace a neméně známé jsou i jeho ilustrace básnické sbírky Jaroslava Seiferta Deštník z Piccadilly (1979), balady Karla Hynka Máchy „Máj“ (1982) i další. Komárek více než 19 let po smrti získá medaili za zásluhy I. stupně v oblasti kultury a umění.

  Malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek
  Autor: reprofoto ČT

 • 3.

  Karel Vágner (79)

  Medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti kultury a umění získá i hudební skladatel a producent Karel Vágner. Kromě hudebních děl zplodil i hodně talentovaných dětí, což se možná tady nepočítá, ale není od věci to zmínit (Karel Vágner mladší je mediálním magnátem a manželem modelky Simony Krainové, syn Josef je muzikálovým zpěvákem stejně jako dcera Tereza a Jakub Vágner je jedním z nejznámějších českých rybářů).

   

  Karel Vágner
  Autor: archiv Blesku

 • 4.

  Pavel Žák (80)

   

  Textař, režisér a skladatel Pavel Žák bude stejně jako Karel Vágner oceněn medailí Za zásluhy I. stupně v oblasti kultury a umění. Spolu s Vágnerem je spoluautorem například slavného Hložkova a Kotvaldova hitu Holky z naší školky, ke kterému napsal text. Texty skládal ale i pro celou řadu dalších českých zpěváků, jako je Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Hana Hegerová, Jitka Molavcová, Karel Černoch, Petra Černocká, Josef Laufer a další.

   

  Textař a hudebník Pavel Žák
  Autor: reprofoto ČT

 • 5.

  VIDEO: Jiřina Bohdalová pokřtila knihu: Svou prořízlou pusu jsem měla raději zavřít!

  Video
  délka: 01:31.40

  Jiřina Bohdalová pokřtila knihu: Svou prořízlou pusu jsem měla raději zavřít! David Turek

  Fotogalerie
  40 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 13

Alva: Naprosto souhlasím, ale mi nejde o to, jestli ten člověk je slušný, já jsem také slušná, takové vyznamenání má dostat člověk, co dokázal něco ve vědě, medicíně ap.Omílá se, že Remek byl ve straně, byl, ale jako první občan naší země se dostal do kosmu, takže ano. A Kellner?, pardon.

(30. 10. 2021 16:36)

Uživatel_5552515: Tak to babě nezáviďte 😃

(30. 10. 2021 08:59)

vrsrvrsr: Naprostá dehonestace tohoto vyznamenání... Příště to bude Kájínek, Godla a podobní... Žádný slušný člověk...

(29. 10. 2021 23:54)

Jarocell: Nebo Vagner zviditelnil Zagorku...

(29. 10. 2021 23:41)

ingmarie: Přicmrdávač Zagorové Vágner vyznamenán!!!! Taková kolovrátková šmíra ze socíku.

(29. 10. 2021 22:49)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy