Je celá plejáda jmen významných osobností, které byly na černé listině komunistického režimu a které byly pronásledovány zákazy či omezením tvorby. Karla Gotta sice ten samý režim stavěl na piedestal, sám zpěvák ale své ústupky vlivným mocipánům vyvažoval činností, ze které by – v případě odhalení – měl nemalé potíže.

Nikdy se tím nechlubil, ale byl to on, kdo přátelům, kteří se ocitli bez práce, a tedy bez možnosti výdělků, podával pomocnou ruku. Jedním z nich byl právě i Milan Lasica, který o „spiknutí“ s Karlem promluvil pro knihu Takový byl Karel Gott.

*Kdy jste se s Karlem Gottem seznámili?

„Byl jsem jedním z těch, kterým v sedmdesátých letech, když jsem měl zákaz, pomáhal. Psal jsem pod pseudonymem konferenciérské texty, které Karel používal ve svých programech v divadle ve Slaném. Respektive pseudonymem – podepisoval je za mě režisér Ján Roháč nebo Miroslav Ducháč, který byl dramaturgem v Československé televizi. Věděli o tom jen Gott, Roháč a Ducháč, přičemž Karel to celé kryl. A nebylo to jen toto, nabízel mi spolupráci i na jiných svých projektech. Trvalo to několik let.“

*Nabídka přišla přímo od něj osobně?

„Ján Roháč, který to režíroval, se prý o tom s Gottem radil, a pak mi to nabídli. Nevím už přesně, kdo mi to telefonoval, ale vzhledem k tomu, jak tajné to bylo, to byl někdo z nejužšího okruhu okolo nich.“

*Měl na texty nějaké požadavky? Prý v tom byl velice náročný…

„Šlo mu zejména o to, aby ty jeho texty byly bezprostřední a aby v nich byl humor. Nemyslím, že si je po mně ještě nějak upravoval. On nebyl žádný komik, ale přednes těch textů zvládl velice dobře a profesionálně. Nikdy předtím své písničky slovem neuváděl, takže bych řekl, že i pro něj to byl takový start, který mu otevřel nové možnosti práce s publikem.“

VIDEO: Zemřel Milan Lasica (†81): Odešel přímo na jevišti během děkovačky!

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Milan Lasica (†81): Odešel přímo na jevišti během děkovačky! Videohub

*Podle čeho jste průvodní slovo vymýšlel?

„Existoval seznam písní pro každý pořad, případně jací hosté přijdou. Podle toho jsem to psal.“

*Byla témata, kterým jste se ve svých textech musel vyhnout?

„Určitě byla tabu politika. Ale ta by se tam ani nehodila. Jeho pořady nebyly pro satiru ani nic takového vhodné. Ke Gottovi, ani k jeho image a jeho písním se politika nehodila.“

*V těch dobách určitě neexistovalo, abyste se setkali osobně, ale měl jste s ním osobní zkušenost?

„My jsme se poprvé setkali už dávno předtím. Byl jsem v porotě Bratislavské lyry, kterou v roce 1966 vyhrál s písničkou Mám rozprávkový dom. Prosazovali jsme to, protože jsme chtěli, aby vyhrála slovenská píseň. (smích) Slovenští členové poroty tak lobovali za slovenskou píseň, kterou zpíval Čech.“

*Jak šla Karlu Gottovi slovenština?

„Velmi dobře! Až jsme byli překvapení.“

*Překvapil vás ještě někdy něčím?

„V osobním styku to byl velmi příjemný člověk, i když někdy mě udivilo, že věřil různým konspiračním teoriím. To mě zarazilo. Ale v každém případě bylo zajímavé si něco takového vyslechnout.“

VIDEO: Jiří Adamec: Neumím se smířit s tím, že o Gottovi mluvím v minulém čase...

Video
Video se připravuje ...

Jiří Adamec: Neumím se smířit s tím, že o Gottovi mluvím v minulém čase... Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

Fotogalerie
22 fotografií